Rekuperacja – czy warto wybrać rekuperator do wentylacji?

Rekuperacja – instalacja, a problemy związane z jej eksploatacją

Profesjonalne zainstalowanie systemu wentylacji jakim jest rekuperacja z pewnością nie należy do zadań łatwych, ale jeśli wykonywane jest przez ekipę profesjonalistów możliwe do wykonania i to w praktycznie każdym budynku. Sama jednak instalacja rekuperacji to jedno, a pojawiające się problemy na przestrzeni lat związane z jej eksploatacją to rzecz kolejna. O czym więc należy pamiętać, jeśli już zdecydujemy się na rekuperację, jako formę wentylacji naszych budynków?

Istotne znaczenie odgrywa samo czyszczenie kanałów. W zależności od tego, z jaką jakością powietrza mamy do czynienia i jak prawidłowo zainstalowano system rekuperacji, tak też wygląda sama kwestia czyszczenia. Zazwyczaj ma ona miejsce po 8-15 latach działania danego rekuperatora. Z pomocą kamer sprawdza się stan kanałów i czyści się je specjalnymi szczotkami, a w przypadku kanałów miękkich lampami bakteriobójczymi. Problemem mogą być także awarie urządzeń. Im lepiej jednak system cały zostanie zaprojektowany i wykonany, tym mniejsze prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Średnia żywotność rekuperatora wynosi 10-15 lat. Tak ważna jest więc instalacja rekuperacji wykonana w odpowiedni sposób, bowiem zagwarantuje nam ona długą żywotność i niezawodność codziennej pracy.

Rekuperator montaż na ścianie
Rekuperator na poddaszu

Czy odpowiedni montaż rekuperatora zagwarantuje nam cichą pracę?

Wielu z nas obawia się zbyt dużego hałasu związanego z samym procesem rekuperacji, który znacznie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Nic jednak bardziej mylnego. Jeśli bowiem montaż rekuperacji przeprowadzony jest w sposób profesjonalny, hałas jest na tyle mały, że nie powoduje żadnego dyskomfortu związanego z naszym codziennym życiem. Od czego więc tak naprawdę zależy natężenie hałasu? Od wielu czynników, w tym od odpowiedniego dobrania średnicy kanałów, tempa przepływu powietrza, jak również i od wielkości centrali. Dobrze jest w porze wieczorowej i nocnej zmniejszyć intensywność działania rekuperatora, dzięki czemu hałas będzie w ogóle niesłyszalny. Wraz z odpowiednim montażem rekuperacji można także postawić na elementy tłumiące, które znacząco ograniczają hałas. Takimi są na przykład tłumiki montowane za centralą lub też puszki rozprężne, które rozprężają powietrze i przepływając zmniejszają prędkość, tym sam ograniczając hałas do minimum.

Rekuperator w piwnicy

Dlaczego warto postawić na instalację rekuperacji?

Decydując się na montaż rekuperacji zyskać możemy szereg korzyści, które przemawiają za tym, by taka instalacja rekuperacji mogła zostać przeprowadzona. Podstawą jest fakt, iż zaoszczędzimy na ogrzewaniu, będziemy mieć zawsze świeże powietrze pozbawione bakterii, wirusów i alergenów. Z całą pewnością na takie rozwiązanie w nowoczesnym domu warto postawić, bowiem jest ono w stanie zagwarantować naszemu budynkowi odpowiednią wentylację, która jest niezbędna do komfortowego przebywania w danym pomieszczeniu, a domownikom zdrowe, czyste powietrze, które ma istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego naszego organizmu. Będąc zdecydowanymi na takie rozwiązanie, postawmy na usługę fachowców, dzięki którym montaż rekuperacji zostanie przeprowadzony w sposób, który zagwarantuje nam pełnię zadowolenia i satysfakcji na przestrzeni długich lat sprawnej pracy całego systemu.

Odpowiednia rekuperacja – wady, zalety, dlaczego warto?

Budując nowoczesne domy zwracamy uwagę nie tylko na ich zaawansowanie technologiczne, ale także ekologię i ekonomię użytkowania, które pozwolą nam zaoszczędzić pieniądze zyskując przy tym najbardziej funkcjonalne rozwiązania. Rekuperacja jest więc systemem coraz popularniejszym, który cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Proces rekuperacji polega na odzyskiwaniu energii z zanieczyszczonego powietrza za pośrednictwem specjalnego sprzętu zwanego rekuperatorem. Dzięki niemu następuje wentylacja, która dostarcza nam świeże powietrze z zewnątrz, usuwając tym samym powietrze z wnętrza budynku, które posiada wysoką zawartość dwutlenku węgla. Oczywiście taka rekuperacja ma zarówno swoje wady, jak również i zalety, jednak zadając sobie pytanie, czy warto na nią postawić, jesteśmy przekonani, że tak.

wentylacja

Rekuperacja to oszczędność naszych pieniędzy

Z przeprowadzonych badań wynika, że rekuperacja może doprowadzić do obniżenia aż o połowę kosztów ogrzewania domu. Nie musimy otwierać niepotrzebnie okien, nie ponosimy strat energii, a powietrze czyste stale jest filtrowane. W ten więc sposób możemy zaoszczędzić naprawdę bardzo dużo pieniędzy. Jakie jeszcze zalety mogą przekonać nas o tym, że warto na takie rozwiązania w naszych domach postawić?

 • wentylacja to podstawa
  Budując nowoczesne domy stawiamy na rozwiązania, które mają zagwarantować nam szczelność budynku i jak najmniejsze straty ciepła. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że brak wentylacji może doprowadzić do ogromnych szkód, jednocześnie wpływając również i na nas, mieszkańców. Dzięki rekuperacji dostarczamy do domu czyste powietrze, które jest zdecydowanie zdrowsze, ale jednocześnie usuwamy dwutlenek węgla, wilgoć i nieprzyjemny zapach. Wymiana powietrza to podstawa.
 • świeże powietrze
  W naszych domach świeże powietrze powinno być niezwykle ważne. Dzięki rekuperatorom mamy dostęp w pełni do świeżego powietrza, które jest filtrowane, pozbawione jakichkolwiek zabrudzeń i zanieczyszczeń. W procesie rekuperacji można dodatkowo wybrać jonizator, dzięki któremu z powietrza zostają usunięte wszelkie jony dodatnie, które jak wiemy emitowane są przez wszelkie sprzęty elektroniczne.
 • niższe koszty wentylacji i ogrzewania
  Tak jak wspomnieliśmy powyżej, dzięki takim procesom, jak rekuperacja stawiamy w pełni na oszczędność w naszych portfelach. Po pierwsze oszczędzamy na wentylacji, bowiem niepotrzebne są nam w większości kominy wentylacyjne, czy kominy dachowe, a także okna z mikronawiewnikami i inne rozwiązania, które generują duże koszty. Podobnie sprawa wygląda, jeśli w grę wchodzi ogrzewanie budynku. Dzięki rekuperacji możemy znacząco zmniejszyć koszty eksploatacji, bowiem dany budynek nie generuje dużego zapotrzebowania na ciepło.
 • komfort codziennego funkcjonowania
  Rekuperacja wpływa znacząco na nasz komfort życia w danym miejscu. Nie musimy robić w domu przeciągów, by wywietrzyć pomieszczenie. Nie otwieramy okien w ogrzewanym pomieszczeniu, by wprowadzić trochę świeżego powietrza. Ponadto obniżamy również wilgotność w domu.
 • zdrowie na pierwszym miejscu
  Jak wiadomo, zdrowie jest najważniejsze. Rekuperacja dzięki temu, że gwarantuje nam zawsze czyste powietrze, znacząco wpływa też na nasze zdrowie i samopoczucie.

Rekuperator – czy oprócz zalet ma jakieś wady?

Zalet postawienia w naszych domach na rekuperatory jest naprawdę bardzo dużo. A czy wymienić można tutaj jakieś wady? Jedynymi są koszty związane z założeniem odpowiedniego systemu, jak również i z samą eksploatacją, bowiem rachunki za prąd mogą wzrosnąć rocznie o kwotę około 180 zł. Dodatkowo należy pamiętać o serwisie, jak również i o wymianie filtrów na nowe. Biorąc pod uwagę jednak ogólne korzyści z instalacji takiego systemu, wady nie mają tutaj większego znaczenia. Ponadto nie są one na tyle znaczące, by nie można było się na rekuperację zdecydować. Same koszty związane z montażem systemu są niczym, jeśli w grę wchodzi nasze zdrowie, komfort, wygoda i zawsze świeże powietrze w miejscu, w którym na co dzień żyjemy.

Skontaktuj się z nami