Rekuperacja jest rodzajem wentylacji mechanicznej, która dodatkowo pozwala na odzysk ciepła. Nie da się więc zaprzeczyć, ze jest to rozwiązanie niezwykle nowoczesne, a co więcej może ono zagwarantować stałą i prawidłową wentylację w pomieszczeniu. Warto wiedzieć, że systemy rekuperacji zapewniają również ogromne oszczędności, jeśli chodzi o koszty ogrzewania budynku. Oszczędności mogą oscylować nawet w granicach 50% w skali rocznej. Co więcej, zastosowanie rekuperacji to przede wszystkim ogromny komfort dla mieszkańców budynku. Co więc powinniśmy o niej wiedzieć?
Rekuperacja – czym jest?
Zacznijmy od tego, że to dzięki świadomości coraz większej liczby inwestorów odnośnie samej wentylacji budynków sprawia, że zainteresowanie systemami rekuperacji znacznie wzrosło, a coraz więcej osób, decyduje się na jej montaż. Co więcej warto wiedzieć, że w nowoczesnych budynkach, tradycyjna wentylacja grawitacyjna, oparta na swobodnym przepływie powietrza, po prostu nie spełnia swojej roli. W efekcie rosną straty ciepła, a także zwiększają się koszty ogrzewania pomieszczenia. Rekuperacja to nic innego jak mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła. Rekuperatory działają w sposób wymuszony, a to oznacza, że nie są one zależne od warunków atmosferycznych. W samym rekuperatorze powietrza, który jest jednocześnie sercem całego systemu, znajduje się wymiennik ciepła, to właśnie w nim dochodzi do wymiany powietrza zużytego i wywiewanego, na powietrze świeże, a jednocześnie następuje w nim odzysk energii. To właśnie dzięki temu mechanizmowi, można zapobiec wychłodzeniu się pomieszczenia, a jednocześnie można zachować stała wymianę powietrza.
Jak działa rekuperacja?
Cały proces rekuperacji może się odbywać dzięki specjalistycznemu urządzeniu – rekuperatorowi. Rekuperator to kluczowy element całego systemu wentylacji nawiewno – wywiewnej połączonej z odzyskiem ciepła. Rekuperatory powinno się stosować przede wszystkim w dobrze izolowanych budynkach z dużymi przeszkleniami dodatkowo wyposażonych w nowoczesne okna bez mechanizmów przeznaczonych do uchylania i otwierania. Dzięki takiemu rozwiązaniu budynek mieszkalny zostanie zaopatrzony w świeże powietrze nawet bez konieczności wietrzenia.