Gruntowy powietrzny wymiennik ciepła – cena i koszt

Schemat instalacji REHAU

Gruntowy powietrzny wymiennik ciepła AWADUKT THERMO

Gruntowy powietrzny wymiennik ciepła to nowoczesny, energooszczędny, wspomagający oszczędzanie energii cieplnej produkt systemów wentylacji mechanicznych. GPWC AWADUKT THERMO firmy REHAU wykorzystuje temperaturę gruntu i chłodzi powietrze nawiewane do pomieszczeń (obowiązkowo dla efektywnego działania wentylacji) z wykorzystaniem systemu rur ułożonych poziomo.
Firma REHAU to jedna z pierwszych firm działających na rynku, która ugruntowała wiedzę na temat gruntowych powietrznych wymienników ciepła oraz wykorzystała ją w praktyce, wprowadzając tym samym do produkcji system gruntowego wymiennika ciepła z antybakteryjną powłoką wewnętrzną (GWC). W firmie WOJWENT przedstawimy Państwu jego koszt i zapewniamy, że cena będzie adekwatna do jakości i funkcjonalności wymiennika.

Rurowe, gruntowe wymienniki ciepła

Połączenie urządzeń odzyskujących ciepło (rekuperatorów) z gruntowym, rurowym wymiennikiem ciepła umożliwia jeszcze większe obniżenie kosztów ogrzewania budynku niż w przypadku wentylacji mechanicznej bez GPWC oraz poprawę jakości filtrowanego powietrza nawiewanego. Koszt takiego dodatkowo dobranego do wentylacji mechanicznej gruntowego powietrznego wymiennika cieplnego nie jest zbyt wysoki, w porównaniu do oszczędności energii cieplnej potrzebnej na ogrzewanie pomieszczenia, do której się w znacznym stopniu przyczynia.

Budowa powietrznego wymiennika ciepła
Budowa gruntowego wymiennika ciepła

Działanie rurowego powietrznego wymiennika ciepła

Wymiennik ciepła to dopełnienie wentylacji mechanicznej oraz pierwszy element, do którego wpada nawiewane z zewnątrz powietrze. Wkopuje się go do gruntu optymalnie na głębokość od 1,5-2,0 metrów gruntu sąsiadującego z danym budynkiem. Powietrze nawiewane jest prze wymiennik gruntowy do rekuperatora, a później rekuperator w temperaturze zależnie od pory roku schładza powietrze lub wstępnie podgrzewa. Gruntowy, rurowy wymiennik ciepła może schłodzić lub ogrzać nawiewane z zewnątrz powietrze . Wymiennik ciepła stanowi zatem element wzmacniający funkcje energooszczędne samej wentylacji mechanicznej.

Cena i koszt montażu rurowego gruntowego wymiennika ciepła

Cena gruntowego wymiennika cieplnego to wprawdzie koszt rzędu kilku – kilkunastu tysięcy, ale oszczędność na ogrzewaniu/chłodzeniu to co najmniej kilkaset złotych rocznie. Gruntowy powietrzny wymiennik ciepła to taki rodzaj urządzenia, które właściwie nie ma prawa się zepsuć. Nie będzie zatem generować kosztów naprawy. Montaż wymiennika ciepła zaczyna się od zewnątrz od umieszczenia w gruncie kolektora poziomego GWC. Następnie kolektor ten podłącza się już na etapie montażu wewnętrznego odpowiednio do wentylacji i rekuperatora. Jak widać koszt gruntowego wymiennika ciepła wcale nie musi być duży.

Wody gruntowe a rurowy gruntowy wymiennik ciepła

Nieprawdą jest, że rurowe gruntowe wymienniki ciepła nie odnajdą się w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych. Problem ten może dotyczyć wymienników powietrznych (żwirowych lub płytowych), w których to powierzchnie wymiany ciepła bezpośrednio stykają się z gruntem. W tego typu przypadkach wody gruntowe mogą zalać wymienniki ciepła i tym samym uniemożliwić przepływ powietrza. Natomiast w przypadku posiadania rurowego wymiennika powietrznego, zagrożenie to nie występuje. Bliskość wód gruntowych ma pozytywny wpływ na jego działanie, ponieważ daje gwarancję stałej oraz wyższej temperatury gruntu, co ma bezpośrednie przełożenie na zwiększoną wydajność i efektywność takich urządzeń. Co więcej, zapewniona jest szybsza regeneracja cieplna gruntu.

Gruntowy wymiennik ciepła to zarówno dodatkowa ochrona antyzamrożeniowa, jak również zwiększony komfort klimatyczny, szczególnie latem, w którym to urządzenie schładza nawiewane powietrze. Warto również wiedzieć, że przy temperaturze na zewnątrz, która sięga ponad 30 stopni Celsjusza, obniżenie jej o mniej więcej 10 stopni porównywalne jest z pracą klimatyzatora o mocy kilku kilowatów. W rzeczywistości gruntowny wymiennik ciepła eksploatowany jest z przerwami, szczególnie od maja do października, w których to temperatura powietrza zbliżona jest do temperatury gruntu, dlatego też powietrze powinno być pobierane przykładowo za pomocą czerpni ściennej z pominięciem GWC.

Gruntowy wymiennik ciepła w trakcie budowy
Wymiennik ciepła w trakcie budowy

Zalety gruntowych wymienników ciepła

Bez wątpienia komfort cieplny jest istotnym elementem życia każdego człowieka. Ujednolicenie temperatury docierającego do danego budynku powietrza oraz dbanie o najwyższą jego jakość możliwe jest dzięki gruntowym wymiennikom, wspomagającym systemy wentylacji w domu. Tego typu układ wykorzystywany jest nie tylko w domach prywatnych, ale też w obiektach użyteczności publicznej, takich jak między innymi centra handlowe, hotele, centra handlowe, lecz nie tylko.

Zastosowanie rurowych gruntowych wymienników ciepła ma wiele zalet, a są to przede wszystkim:

  • ogrzewanie powietrza podczas pory zimowej
  • wymiana powietrza niezależnie od aktualnej pory roku, co daje wentylację powietrza w domu na wysokim poziomie
  • chłodzenie powietrza podczas pory letniej
  • odzyskiwanie ciepła z powietrza
  • możliwość połączenia systemu wraz pompą ciepła
  • o wiele lepsze nawilżenie powietrza, co jest szczególnie istotne w sezonie grzewczym
  • osuszanie powietrza latem
  • możliwość stworzenia przyjaznego mikroklimatu w budynku, który zmniejszać będzie ryzyko rozwoju mikroorganizmów, takich jak bakterie, czy grzyby