Systemy wentylacji

Wentylacje dostępne na rynku

Na rynku można znaleźć wiele systemów wentylacyjnych, takich jak wentylacja grawitacyjna, mechaniczna, nawiewniki czy kanały wentylacyjne. Warto postawić na te, które zapewniają wysoką jakość powietrza oraz dużą oszczędność na ogrzewanie. Dobre systemy wentylacyjne powinny przede wszystkim być funkcjonalne – chłodzić lub ogrzewać w zależności od pory roku. Problemy z wentylacją skutkują zaparowanymi szybami czy grzybem na ścianach – bez względu na regularne wietrzenie pomieszczeń, a także z reguły przepuszczają zanieczyszczenia, pył i kurz, co nie sprzyja szczególnie kondycji zdrowotnej alergików.

System wentylacyjny – warto postawić na jakość

Oferowane przez różne firmy systemy wentylacji są zróżnicowanej jakości. Warto lepiej wybrać trochę droższe rozwiązanie, ale skuteczne, czyli profesjonalne i sprawdzone, nowoczesne instalacje. Nawiewniki, nawet te najwygodniejsze automatyczne, regulują przepływ powietrza tylko pod względem ciśnienia albo wilgotności. Kratki wentylacyjne wywiewają zużyte powietrze do kanałów wentylacyjnych. Wentylacja grawitacyjna działa na zasadzie konwekcji i jest rozszerzeniem wentylacji poprzez wietrzenie. Najlepszymi systemami są jednak wentylacje mechanicznej, które wybitnie wpływają na wymianę powietrza między wewnątrz a zewnątrz.

Realizacja wentylacji
Kanały wentylacyjne na poddaszu

Instalacja wentylacyjna – jak działa?

Wentylacja mechaniczna jest bowiem rodzajem wymuszonych instalacji wentylacyjnych, które nie tylko wywiewają żużyte powietrze, ale także nawiewają świeże, czyste, przefiltrowane powietrze o odpowiedniej temperaturze do środka. Zastępują tradycyjne wietrzenie, a nawet są jego lepszym rozwiązaniem. Stanowią skuteczną ochronę przed zanieczyszczeniami i zarazkami, substancjami chemicznymi, a także dymem papierosowym. Zapewniają tym samym zdrowie, komfort oraz lepsze samopoczucie osobom zamieszkującym budynek lub tylko przebywającym w danym pomieszczeniu. Mogą być dodatkowo zaopatrywane w gruntowy powietrzny wymiennik ciepła, który maksymalizuje oszczędności energii cieplnej związane z kosztami ogrzewania pomieszczeń. Jest to więc inwestycja o nieograniczonych możliwościach.