Montaż rekuperacji

Montaż rekuperacji w domu

W każdym domu niezbędna jest odpowiednia wentylacja. Najczęściej występującą, znaną od dziesiątek lat jest wentylacja grawitacyjna. Inną, która jest stosunkowo nowa, ale ciesząca się na przestrzeni ostatnich lat bardzo dużą popularnością jest rekuperacja. Która z nich jest lepsza?

Wentylacja grawitacyjna powoduje przede wszystkim nawet 60% strat energetycznych związanych z uciekaniem ciepła przez komin. Rekuperacja z kolei działa na zasadzie odzyskiwania ciepła, w ten sposób dając możliwość zaoszczędzenia nawet 50% kosztów na ogrzewaniu.

W przypadku wentylacji grawitacyjnej w budynku występuje wysoki poziom dwutlenku węgla, oddychamy starym, zużytym powietrzem, które nie jest filtrowane. Co więcej, latem i wiosną nie ma mowy o wentylacji, a żeby przewietrzyć pomieszczenie konieczne jest otwieranie okien, co szczególnie w okresie ogrzewania budynku powoduje kolejne straty ciepła. Montaż rekuperacji z kolei gwarantuje nam zawsze świeże powietrze, bez ryzyka jakichkolwiek strat. Możemy otwierać okno choć tak naprawdę nie ma takiej potrzeby, bowiem stale dostarczamy świeże, filtrowane powietrze, bez jakichkolwiek pyłów, zanieczyszczeń i kurzu, bez wirusów i bakterii.

Rekuperator na poddaszu
Rekuperator zamontowany na ścianie

Wybór rekuperatora do montażu

Wybór odpowiedniego rekuperatora do montażu nie jest zadaniem łatwym, szczególnie, że ma on istotny wpływ na całą pracę systemu. Na pewno nie powinniśmy kierować się zasadą, im tańszy rekuperator tym lepiej, bowiem model o zbyt niskiej mocy będziemy musieli mieć włączony na wysokim biegu, a więc zapewni nam to większy hałas i szybsze zużycie sprzętu. Wybierając rekuperator warto postawić na przeciwprądowy, którego odzysk ciepła będzie sięgał nawet do 94%. Warto wiedzieć, jaka jest jego głośność, a więc z jakim hałasem pracuje on na poszczególnych biegach. Istotnym jest także, aby posiadał on filtry o podwyższonej klasie filtracji, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że powietrze jest czyste i pozbawione jakichkolwiek zanieczyszczeń. Rekuperator dobrej jakości powinien zużywać jak najmniejsze ilości prądu, dobrze aby współpracował z automatyką w inteligentnych domach, a także aby jego wydajność była jak najwyższa.

Rekuperacja – cenne wskazówki przy montażu

W nowoczesnych domach rekuperator to coraz częściej wybierane rozwiązanie do sprawnej wentylacji budynku. Kiedy podjąć decyzję o jego montażu? Tak naprawdę jeszcze na etapie projektu domu. Wiadomo, iż wentylacja w każdym budynku jest niezbędna. Jeśli jest to system grawitacyjny, należy go uwzględnić w projekcie, by móc rozpocząć budowę z wprowadzonymi zmianami. Nie musimy budować kanałów i komina, co zagwarantuje nam oszczędność pieniędzy i możliwość zainwestowania ich w dobrą rekuperację. Dzięki takim możliwościom doprowadzimy świeże powietrze do wszystkich pomieszczeń w naszym domu. Bez grzybów, nieprzyjemnych zapachów, bez bakterii, wirusów, toksyn, pleśni, czy alergenów. Montaż rekuperacji jest więc sposobem i na pełnię zdrowia w naszych czterech kątach i na odpowiednią wentylację budynku, pozwalającą na komfortowe i bezpieczne w nim przebywanie.

Rekuperacja: przewody – które wybrać do montażu?

Co prawda w największej mierze rekuperacja składa się z rekuperatora, to nie sposób nie wspomnieć o przewodach. To właśnie przewody rekuperacji układamy jako pierwsze, gdyż samo serce wentylacji – rekuperator, możemy zamontować na końcu instalacji. Układając przewody w rurach montażowych zwróćmy uwagę, by cała instalacja była możliwie jak najkrótsza oraz nie była zbyt widoczna w pomieszczeniu. Najtrudniej jest kłaść przewody rekuperacji na parterze, gdzyż najczęściej wentylacja pięter odbywa się na nieużytkowanym strychu. Najlepszą sytuację mamy gdy w pokoju jest sufit podwieszany – wówczas możemy łatwo zamontować przewody rekuperacji, które nie będą widoczne. W Polsce najczęściej korzysta się z trzech rodzajów przewodów:

  • system R-vent
  • system Smart-Flex
  • system Pe-flex

Każdy z tych 3 systemów ma swoje wady i zalety. Łączy ich wspólna cecha – mają niewielkie wymiary zewnętrzne, dzięki czemu łatwo można je obudować. Ponadto możemy wybrać między przewodami spiro, a systemem rodzielaczowym.

montaż rekuperacji