Gruntowy wymiennik ciepła projekt

Gruntowy wymiennik ciepła – wykorzystaj jego potencjał

Gruntowy wymiennik ciepła to niezwykle proste urządzenie, które umożliwia skuteczną poprawę funkcjonowania systemu wentylacji mechanicznej. Nie tylko zwiększa jej efektywność pracy, ale również ma realny wpływ na obniżenie kosztów jej utrzymania. Z wentylacją w domu wiąże się mnóstwo pytań i często również wątpliwości. Bardzo często stoimy przed dylematem w co zainwestować, jakie rozwiązanie wybrać, by dobrze zainwestować.

Projekt gruntowego wymiennika ciepła zakłada przede wszystkim wykorzystanie bilansu cieplnego gruntu. Warto mieć na uwadze, że temperatura ziemi samoczynnie stabilizuje się wraz z uzyskaną głębokością. Jest całkowicie niezależna od warunków panujących na powierzchni, dlatego tym efektywniej radzi sobie jako wsparcie dla systemu wentylacji. Na rynku dostępne są dwa rodzaje GWC, które dzielą się na przeponowe i bezprzeponowe.

Gruntowy płytowy wymiennik ciepła
W trakcie budowy gruntowego wymiennika ciepła

Jak wygląda projekt gruntowego wymiennika ciepła?

Różnica między projektem gruntowego wymiennika ciepła przeponowego a bezprzeponowego polega na kontakcie między elementami, w których następuje proces wymiany ciepła. W przeponowym występują wymienniki rurowe, w bezprzeponowym powietrze jest zasysane i ma bezpośredni kontakt z gruntem za pośrednictwem wymienników żwirowych i płytowych. Zanim podejmiesz decyzję o instalacji GWC zapoznaj się dokładnie z jego budową i korzyściami, które za sobą niesie. W tym celu najlepiej opierać się na wiedzy i doświadczeniu zaufanego fachowca.

Wykorzystanie energii zgromadzonej w ziemi to możliwość, którą gwarantuje projekt gruntowego wymiennika ciepła. Zastosowana technologia nie tylko w satysfakcjonujący sposób zmniejsza zapotrzebowanie na ciepło, ale również ma korzystny wpływ na działanie instalacji wentylacyjnej. By jednak projekt był dopasowany do indywidualnych potrzeb i spełniał konkretną rolę musi być przeprowadzona wnikliwa analiza oraz poznanie oczekiwań użytkowników, jak i specyfiki danego terenu.