Instalacje wentylacyjne – montaż instalacji wentylacyjnych

Wentylacja w budynku jest sprawą nadrzędną dla użytkowników, ponieważ zapewnia ona ciągłą i systematyczną wymianę powietrza w pomieszczeniach i jeśli nie działa jak należy – w sposób odczuwalny zostaje zachwiany komfort życia mieszkańców. Odpowiednio dobrana i zamontowana instalacja wentylacyjna gwarantuje bezpieczeństwo, i co najważniejsze – dba o nasze zdrowie. W sytuacji niewydolnej wentylacji borykamy się z nadmiarem wilgoci i stęchłego powietrza, które nie mają ujścia na zewnątrz budynku i magazynowane są w pomieszczeniach. Taka sytuacja ma niebezpieczne skutki zdrowotne jak na przykład choroby dróg oddechowych, bóle głowy i ogólne osłabienie. Rzutuje również na bezpieczeństwo domowników wynikające z zagrzybienia ścian, czy gromadzenia się trującego czadu.

Dobór instalacji wentylacyjnej

Dawniej nie przykładano tak dużej wagi do tego, aby dom był dobrze zaizolowany termicznie. Obecnie wskutek ciągle drożejących nośników energii i podwyżek cen węgla budujemy coraz „cieplej” nie szczędząc środków na grubą izolację ścian i dachów oraz zakup dobrej jakości okien. Efektem tego jest powstanie budynków szczelnych jak termos. Architekci i inwestorzy znając zalety dobrej wentylacji już na etapie projektowania budynku dbają o prawidłowy dobór instalacji wentylacyjnej. Wskutek nieustannego rozwoju technologicznego producenci na bieżąco przedstawiają korzystne dla naszego zdrowia i kieszeni rozwiązania, z którymi warto zapoznać się przed podjęciem decyzji.

Instalacja wentylacyjna

Rodzaje instalacji wentylacyjnych

Wentylacja grawitacyjna – potocznie nazywana naturalną to najprostsza instalacja wentylacyjna stosowana w budownictwie od wielu pokoleń. Polega na wykorzystaniu nieszczelności budynku do wymiany powietrza poprzez montaż nawiewników w oknach, oraz kanałów wentylacyjnych w pomieszczeniach, aby umożliwić swobodny przepływ powietrza w budynku. Elementami tej wentylacji są w pełni zautomatyzowane nawiewniki montowane w oknach, oraz kanały wywiewne, które powinny znajdować w kuchniach, łazienkach, toaletach, oraz pomieszczeniach bez okien.

Wentylacja mechaniczna – zwana również wymuszoną, ponieważ czynnikiem wywołującym ruch powietrza w kanałach wentylacyjnych jest wentylator napędzany silnikiem elektrycznym. W przypadku tej instalacji wentylacyjnej mamy możliwość pełnej kontroli i sterowania systemem, jednak podczas awarii prądu budynek jest całkowicie pozbawiony wentylacji.

Wentylacja hybrydowa – jest połączeniem wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej. Dzięki swojej budowie współdziałając – działa w sposób naturalny, gdy sprzyjają temu warunki wewnętrzne i zewnętrzne, natomiast kiedy są one niewystarczające – przełącza się na tryb mechaniczny. Taki tryb pracy gwarantuje turbina zamontowana na wylocie kanału wentylacyjnego. Ten rodzaj instalacji wentylacyjnej wybierany jest coraz częściej ponieważ jest skuteczniejszy niż tradycyjna wentylacja grawitacyjna i pozbawiony ograniczeń wentylacji mechanicznej.

Rekuperacja – czyli nawiewno – wywiewna wentylacja z odzyskiem ciepła. Jest to obecnie najbardziej zaawansowana technologicznie instalacja wentylacyjna i stosowana jest najczęściej w domach energooszczędnych. Jeśli budynek jest dobrze ocieplony i pozbawiony mostków termicznych – montaż tej instalacji pozwoli na realne zaoszczędzenie pieniędzy uciekających nam przez przysłowiowy „komin”. Najważniejszym elementem tego systemu jest rekuperator, przez który przepływa strumień zimnego powietrza nawiewanego i usuwanego powietrza ciepłego. Świeże powietrze tłoczone do budynku jest wstępnie ocieplane przez wymiennik ciepła, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie. Kolejną zaletą tego systemu są filtry, dzięki którym powietrze, którym oddychamy w domu jest mniej zanieczyszczone niż to na zewnątrz.

system wentylacji

Montaż instalacji wentylacyjnych

Montażem systemów wentylacyjnych zajmują się firmy, których pracownicy posiadają uprawnienia i wiedzę dotyczącą doboru odpowiednich materiałów, zasad poprawnego montażu oraz użycia specjalistycznego sprzętu, takich jak My – WOJWENT! Instalatorzy mając na uwadze dobro użytkowników – montując elementy każdego systemu wentylacyjnego uwzględniają funkcjonujące zasady bezpieczeństwa, w tym te najważniejsze – przeciwpożarowe. Właśnie dlatego montaż instalacji wentylacyjnych zlecamy fachowcom, a inwestor przed wybraniem firmy powinien poszukać referencji od zadowolonych klientów.

Montaż instalacji wentylacyjnych polecany jest we wszystkich rodzajach pomieszczeń, w których może gromadzić się wilgoć. Dzięki instalacjom wentylacyjnym pozbędzięmy się problemu zawilgoconych pomieszczeń czy chorobotwórczych grzybów na ścianach.