Gruntowy wymiennik ciepła glikolowy

Gruntowy wymiennik ciepła – czy to się opłaca?

Gruntowy wymiennik ciepła (GWC) to urządzenie, które jest wykorzystywane w instalacji wentylacyjnej. Wiele osób zastanawia się nad jego montażem oraz korzyściami, które z niego wynikają. Z drugiej strony jednak, największą przeszkodą w podjęciu decyzji o zakupie może pozostawać cena glikolowego gruntowego wymiennika ciepła, ponieważ wydaje się dość kosztowną inwestycją, szczególnie dla małych gospodarstw domowych. Teoretycznie, jego instalacja jest dopasowana do różnego typu posesji, jednakże nie wszystkie spełniają określone wymogi.

Gruntowe wymienniki ciepła – co wpływa na ich cenę?

Montaż wentylacji z odzyskiem ciepła zoptymalizuje jakość klimatu wewnątrz budynku w okresie letnim. Jej właściwości stawiają pod znakiem zapytania inwestycje w klimatyzator, który ma podobną funkcję, ale jednocześnie pochłania mnóstwo energii, co wpływa na koszty utrzymania domu w okresie letnim. W skład wentylacji z odzyskiem ciepła wchodzi jednostka chłodząca oraz gruntowe wymienniki ciepła. Na cenę glikolowego, gruntowego wymiennika ciepła wpływa wiele czynników. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę: materiały wykorzystywane do zaprojektowania instalacji, wykonaną usługę, nierzadko osobnym kosztem jest też wynajem koparki oraz roboty instalacyjne wykonane przez specjalistę. W związku z tym, łączna wartość całej inwestycji może wynosić kilka tysięcy złotych.

Mimo iż cena glikolowego gruntowego wymiennika ciepła jest dość wysoka to wciąż jest on bardzo opłacalny z punktu widzenia ekonomii i ekologii. Instalacja może być wykonana nawet w trudnych warunkach gruntowych, np. w pobliżu wysypisk śmieci. Dodatkowo, największą korzyścią jest wysoka wydajność energetyczna poprzez zastosowanie roztworu glikolu.

Glikolowy wymiennik ciepła – sposób działania

Decydując się na zakup glikolowego wymiennika ciepła warto poznać sposób jego działania. Za jego pomocą powietrze schładza się lub też ogrzewa w chłodnicy bądź też nagrzewnicy znajdującej się w ciągu kanałów nawiewnych. Elementem, który pobiera tu energię są rury wykonane z plastiku, umieszczone w gruncie na głębokości lokalnego poziomu wód gruntowych. Warto podkreślić, że najlepszą sytuacją jest ta, w której to wykopy wykonywane są przy ich najniższym poziomie, ponieważ przez znaczną część roku rury zalane są wodą, co pozytywnie wpływa na wydajność tego systemu. Rury te wprowadzane są bezpośrednio do budynku, a następnie podłączane do chłodnicy. Całość zalewana jest następnie roztworem glikolu.

Automatyka glikolowego wymiennika ciepła, monitorując temperaturę za i przed chłodnicą lub nagrzewnicą oraz regulując pracę obiegowej pompy, dba o to, by pozyskiwana energia cieplna podczas pory zimowej (lub też chłodu latem) odbywała się z wykorzystaniem jak najmniejszej ilości energii. Automatyka ta dba również o to, by energia znajdująca się w gruncie nie została zmarnowana, co wpływa na nasze dodatkowe oszczędności. Warto wiedzieć, że sam rodzaj systemu sterowania jest kwestią niezwykle istotną, ponieważ ma on ogromny wpływ na ostateczny efekt energetyczny tego właśnie rozwiązania. Ułożenie rur na właściwej głębokości można wykonać przy okazji tworzenia innych instalacji, takich jak kanalizacja, wykorzystując do tego popularny sprzęt budowlany. Wykopy stają się niezbędne w przypadku GGWC, jednakże są one o wiele mniejsze w porównaniu z innymi wymiennikami gruntowymi, co ma pozytywny wpływ na koszty całej inwestycji.

Gruntowy wymiennik ciepła fundamenty
DSC03040 1

Co jeszcze warto wiedzieć o glikolowym wymienniku ciepła?

Glikolowy wymiennik ciepła to system praktycznie bezobsługowy i po montażu nie wymaga stosowania żadnych specjalistycznych czynności związanych z serwisem. Warto także podkreślić, że chłodnica znajdująca się w tym urządzeniu jest tradycyjnym wymiennikiem ciepła typu glikol-powietrze, jednakże w tym przypadku musi spełniać rygorystyczne wymogi. Dotyczą one w głównej mierze oporów przepływu czynnika chłodzącego, oporów przepływu powietrza, jak i właściwej powierzchni wymiany ciepła.