Gruntowy wymiennik ciepła glikolowy czy powietrzny

Do czego służy GWC?

Postęp cywilizacyjny, innowacyjne rozwiązania, nowe technologie i wiele innych czynników wpływa na zmianę naszych postaw, ale i standardy w budownictwie. Dzięki temu, możemy wykorzystywać potencjał naturalnych zasobów, dzięki którym zoptymalizujemy koszty utrzymania domu. Z jednej strony poprawiamy funkcjonalność domu, z drugiej gwarantujemy sobie komfort przebywania w danym pomieszczeniu i energooszczędność. Jednym z ciekawych rozwiązań, który zyskuje coraz większą popularność jest gruntowy, glikolowy wymiennik ciepła.

Oszczędzanie energii zużywanej w budynkach to jeden z elementów, które zakłada nowoczesne budownictwo. Poszukiwanie korzystnych alternatyw wpływa pozytywnie na energooszczędność całego budynku. Gruntowy wymiennik ciepła glikolowy to nowa technologia, która wspomaga instalację wentylacji mechanicznej. To dodatek, którego montaż pozwala na zwiększenie zysków energetycznych poprzez pracę z powietrzem, które trafi ponownie do rekuperatora. Z praktycznego punktu widzenia mechanizm ten poprawia komfort przebywania w pomieszczeniu, a przy tym wykorzystuje zasoby naturalne, ponieważ w gruncie zgromadzona jest energia.

16
13

Gruntowe wymienniki ciepła glikolowe – na czym to polega?

Praca gruntowego wymiennika ciepła glikolowego polega na dostarczeniu do rekuperatora powietrza temperatury dopasowanej do aktualnych warunków atmosferycznych. Latem zimniejszej, zimą cieplejszej. System wykorzystuje darmową energię, która jest zgromadzona na głębokości około 0,8 – 1,5 m w ziemi. Na tym obszarze temperatura jest całkowicie niezależna od tej, która jest odczuwalna w atmosferze. Zazwyczaj oscyluje w przedziale 8-9 stopni C. Instalacja zostaje ułożona na odpowiedniej głębokości zaczyna działać, gdzie traktuje glikol jako medium transportowe dla pozyskanej energii.

Gruntowy wymiennik ciepła – glikolowe czy powietrzne?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy wybrać gruntowy wymiennik ciepła glikolowy czy powietrzny? Odpowiedź wymaga wnikliwej analizy inwestycji, którą wykona specjalista. W obu przypadkach mowa o obróbce ciepła poprzez temperaturę powietrza. Zasadniczą różnicą jest wykorzystanie glikolu, który jest medium stosowanym w pompach, natomiast w powietrznym to powietrze jest medium odpowiadającym za przekazywanie ciepła z gruntu do układu wentylacji.

Skontaktuj się z nami