Wentylacja mechaniczna w mieszkaniu

Sposób na wentylację w mieszkaniu

Niezależnie od położenia oraz wielkości, każde mieszkanie wymaga właściwej wymiany powietrza zużytego na świeże. To naturalny obieg, dzięki któremu nie ma we wnętrzu nieprzyjemnych zapachów, a nawet wilgoci. Źle poprowadzona instalacja wentylacyjna może doprowadzić do poważnych uchybień w konsekwencji czego ściany, meble, a nawet zdrowie domowników ulegają wpływowi zanieczyszczeń i bakterii spowodowanych pojawieniem się pleśni. By mieć pewność, że nasza instalacja jest właściwie poprowadzona i działa zgodnie z wymogami najlepiej zaufać wykwalifikowanemu specjaliście, który nie tylko zajmie się projektem wentylacji, ale i jej montażem. W mieszkaniu coraz częściej znajduje więc swoje zastosowanie wentylacja mechaniczna.

Wentylacja mechaniczna w mieszkaniu to przede wszystkim wygoda. Mimo iż centrala wentylacyjna nie jest małym urządzeniem to nie ma problemu z jego instalacją nawet na małym metrażu. Nowoczesne rozwiązania z pewnością spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających, ponieważ łączą w sobie użyteczność, energooszczędność i ekonomię. Montaż instalacji wentylacyjnej napędzanej mechanicznie to pewność, jakość, komfort i bezpieczeństwo czyli wartości bezcenne w domowej przestrzeni.

Kanały wentylacyjne
Wentylacja na zewnątrz budynku

Dlaczego w mieszkaniach warto postawić na wentylację mechaniczną?

Wiele osób mimo chęci inwestycji w nowe rozwiązania stawia na tradycję. Wentylacja naturalna zwana również grawitacyjną to również dobry sposób wymiany powietrza, ale nie ma tylu atutów, ile mechaniczna. Z uwagi, iż naturalna czerpie potencjał z naturalnych zasobów atmosferycznych bardzo często zawodzi. Zimą za zimno – latem za gorąco. To najczęściej pojawiający się problem. Wentylatory wentylacji mechanicznej będą działały tak, jak sobie tego zażyczysz.

Zazwyczaj wentylacja mechaniczna w mieszkaniu jest inwestycją nieco droższą niż w przypadku rozwiązań naturalnych. Mimo iż jej montaż nie będzie generował znacznych różnic, to dodatkowe koszty pojawiają się podczas codziennej eksploatacji. Należy zadbać o odpowiednie filtry wymienne, a mechanizm napędzać energią elektryczną. Wbrew pozorom koszty mogą zostać zoptymalizowane, ponieważ instalacja mechaniczna bardzo często jest montowana z odzyskiem ciepła. Dzięki temu jesteś w stanie zaoszczędzić na ogrzewaniu w okresie grzewczym nawet kilkadziesiąt procent, a to bezpośrednio przekłada się na rachunki.