Gruntowy wymiennik ciepła pod płytą fundamentową

Nowoczesne technologie w Twoim domu

Wiele osób, coraz częściej budując dom wykorzystuje potencjał nowoczesnych technologii, które umożliwiają optymalizację kosztów utrzymania całego budynku. Do jednych z tego typu wynalazków należy gruntowy wymiennik ciepła montowany na przykład pod płytą fundamentową. Jest to urządzenie, które wspomaga wentylację mechaniczną budynków zwiększając komfort cieplny, dzięki czemu możemy zaoszczędzić na energii, która byłaby spożytkowana na ogrzewanie pomieszczeń. Oczywiście inwestycja nie zwróci się od razu, ale z pewnością po kilku latach efekt będzie satysfakcjonujący.

Gruntowy wymiennik ciepła pod płytą fundamentową nadaje temperaturze określonych wartości – ujednolica ją w obrębie powietrza dostarczanego do budynku. Na rynku wyróżnia się rozwiązania o charakterze przeponowym i bezprzeponowym. Oba wymienniki mają podobny cel, jednakże instalacje wymagają innego podejścia. Przeponowy to taki, w którym widoczna jest warstwa oddzielająca media, między którymi można zauważyć wymianę ciepła. W przypadku bezprzeponowych mamy do dyspozycji powietrze, które ma bezpośredni kontakt z odpowiednio przygotowaną warstwą gruntu.

Prace nad gruntowym wymiennikiem ciepła
Kolejny etap budowy gruntowego wymiennika ciepła

Wybierz gruntowe wymienniki ciepła pod płytą fundamentową

Gruntowy wymiennik ciepła ma wiele zalet. Dzięki właściwie zoptymalizowanej i dopasowanej do indywidualnych potrzeb pracy możliwe jest ogrzewanie powietrza i jego ochładzanie w chwilach, kiedy na zewnątrz zmienia się temperatura. Inteligentny system dba nie tylko o odpowiednią temperaturę, ale również i dowilżanie powietrza oraz jego osuszanie w chwilach, kiedy doskwierają nam tropikalne upały na zewnątrz. Takie rozwiązanie pozwala na komfort i funkcjonalność. Dodatkowo, na nasze bezpieczeństwo wpływa redukcja szkodliwych bakterii i grzybów, które powstają w naturalnym procesie eksploatacji.

Mimo iż instalacja gruntowego wymiennika jest dość wysoka, to wciąż jest to jedno z najbardziej opłacalnych rozwiązań, które przyniesie wiele korzyści w przyszłości. Nikt nie lubi, kiedy temperatura na zewnątrz wpływa na komfort w mieszkaniu, dlatego jest to najlepszy sposób na zadbanie o swoją przestrzeń i regulację temperatury do własnych potrzeb. Wówczas nie ma m.in. konieczności montowania systemów klimatyzacyjnych.