Wentylacja mechaniczna czy warto

Wentylacja mechaniczna w domu – nowoczesne rozwiązanie

Niezależnie od wielkości użytkowej, zazwyczaj właściciele domów, biur, czy też obiektów przemysłowych stoją przed uzasadnionym dylematem dotyczącym wyboru odpowiedniej wentylacji. Zanim jednak zadasz pytanie czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? zastanów się, co jest dla Ciebie ważne i czego oczekujesz. Nie bez znaczenia pozostają również warunki techniczne panujące na danej posesji/w danym pomieszczeniu i budynku. Finalnie jednak oba rozwiązania, zarówno wentylacja mechaniczna, jak i grawitacyjna mają szereg zalet, a koszt montażu wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej nie jest tak wysoki, jak mogłoby się wydawać.

Podstawowym rozróżnieniem pod względem systemowym obu tych rozwiązań jest sposób działania wentylacji mechanicznej i wentylacji grawitacyjnej. Jedna wymaga wsparcia nowoczesnych urządzeń wentylacyjnych, które wiążą się z inwestycją podczas budowy instalacji, jak i podczas jej wykorzystywania w codziennym użytkowania. W przypadku drugiej istotna jest wartość wymierna, która w znacznej mierze jest uzależniona od warunków atmosferycznych. Początkowy koszt montażu wentylacji mechanicznej jest bardzo zbliżony do instalacji grawitacyjnej, dlatego na tym etapie warto jeszcze raz przyjrzeć się zaletom i ewentualnym wadom prezentowanych rozwiązań.

Rekuperator montaż w piwnicy
Kanały wentylacyjne na ścianie

Czy warto montować wentylację mechaniczną?

Jeśli chodzi o zalety montowania wentylacji mechanicznej to z pewnością jest to rozwiązanie, które pozwala na optymalizację wydajności. Współcześnie, wiele rozwiązań skierowanych jest na działanie dopasowane do indywidualnych potrzeb, dzięki czemu można bez problemu zwiększać, jak i właściwie zmniejszać wydajność wentylacji. Ponadto jest komfortowa, ponieważ umożliwia oczyszczanie, ogrzewanie i jednocześnie chłodzenie świeżego powietrza, tak więc poprawia jakoś użytkowania przestrzeni niezależnie od pory roku.

Dodatkowo, funkcja odzysku ciepła w sposób satysfakcjonujący zmniejsza koszty ogrzewania budynku, co jest szczególnie istotne dla dużych przestrzeni mieszkalnych, gdzie nierzadko wartość ogrzewania w sezonie grzewczym pochłania pokaźne sumy pieniędzy. Rozważając kwestię dotyczącą tego, czy warto montować wentylację mechaniczną z pewnością należy wziąć pod uwagę wszystkie wskazane czynniki.

Ile wynoszą koszty montażu wentylacji mechanicznej?

W podjęciu decyzji o montażu wentylacji w domu nie bez znaczenia pozostają finanse. W porównaniu z wentylacją grawitacyjną, mechaniczna jest droższa i wymaga wspomagania zasilania energią elektryczną. Ponadto wiele osób obawia się uszkodzeń wynikających z awarii niektórych części, co znów wpływa na wzrost wartości inwestycji. Wszystkie te czynniki mogą działać na niekorzyść systemu, jednakże w finalnym rozpoznaniu mogą okazać się również zaletą. Koszt montażu wentylacji mechanicznej i jej utrzymanie będą wyższe, ale ostatecznie zapewni nam ona niesamowity komfort oddychania i przebywania w danym powietrzu, bez nadmiernej utraty ciepła i z maksymalnymi oszczędnościami na ogrzewaniu budynku.

Kanały wentylacyjne w trakcie budowy