Płytowy wymiennik ciepła zasada działania

Płytowy, gruntowy wymiennik ciepła

Płytowy, gruntowy wymiennik ciepła to rozwiązanie, które pozwala na pozyskanie zawartego w gruncie chłodu i dopasowanie go do temperatur letnich, jak i ciepła w okresie grzewczym. Zapewnia maksymalną wydajność i energooszczędność pod warunkiem, że został fachowo zainstalowany. Przede wszystkim na uwagę zasługuje odpowiednio dobrana izolacja termiczna i właściwie dopasowane podłoże. Specjaliści bardzo często wykorzystują potencjał żwiru. Gruntowy wymiennik ciepła gwarantuje możliwość odprowadzenia do gruntu kondensatu. Dlatego jego zasada działania ma korzystny wpływ w procesie procesie schładzania powietrza, ponieważ naturalna flora gruntów zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni.

Jaka jest cena płytowego, gruntowego wymiennika ciepła?

Instalacja gruntowego wymiennika ciepła płytowego lub innego typu konstrukcji wymaga fachowej wiedzy i właściwego dopasowania rozwiązania do indywidualnych potrzeb. Dzięki prawidłowemu ukształtowaniu, powietrze przepływa przez płytowy wymiennik, a tym samym gwarantuje skuteczną wymianę ciepła. W porównaniu z innymi metodami, wymiennik płytowy generuje niewielkie straty ciśnienia. Mimo wszystko cena płytowego gruntowego wymiennika ciepła jest wysoka. Powodem tego jest m.in. proces instalacji oraz jego budowa z wysokiej jakości materiałów. Nowoczesne budownictwo zakładające korzyści z wykorzystywania potencjału zasobów naturalnych bardzo często wymaga większych nakładów, ale już po kilku latach zauważa się znaczną oszczędność, niż w przypadku innych rozwiązań.

Rekuperator pod sufitem
Schemat gruntowego wymiennika ciepła

Jak działają gruntowe, płytowe wymienniki ciepła?

Gruntowy wymiennik ciepła płytowy działa poprzez połączenie właściwości wymiennika rurowego z wymiennikiem żwirowym. By system działał poprawnie należy zadbać o właściwie zamontowaną konstrukcję. Polega to na umieszczeniu na złożu żwirowym zestawu płyt wymiennika, by powietrze mogło przepływać nie pomiędzy złożem, ale nad nimi. W przeciwieństwie do wymiennika żwirowego powietrze będzie tutaj skierowane w przestrzeni pomiędzy złożem a płytami, które go pokrywają.

Gruntowy wymiennik ciepła to rozwiązanie innowacyjne i unikatowe, które zapewnia 100% komfortu i wydajności. Naturalna obróbka zasobów naturalnych to jeden z potencjałów nowoczesnego budownictwa, które wspiera energooszczędność i optymalizację kosztów utrzymania całego budynku.