Eksploatacja systemu

W tym miejscu chcielibyśmy wyjaśnić przyczyny powstawania w budynku – w szczególności w okresie letnim- poczucia duszności. Uniknięcie tego negatywnego zjawiska staje się możliwe dzięki wdrożeniu w toku prac budowlanych poniższych sugestii. Nadmierne przewietrzanie pomieszczeń oraz rozbudowane powierzchnie przeszklone bez osłon (rolet zewnętrznych) sprawiają iż budynek podatny jest na absorpcję dużej ilości energii cieplnej. Upalna temperatura powoduje, iż w budynku jest duszno i wilgotno.

nagrzewanie domu
eksploatacja systemu

Właściwa eksploatacja systemu wentylacji mechanicznej z rekuperatorem oraz gruntowym wymiennikiem ciepła a także zastosowanie rolet zewnętrznych bądź innych osłon z powodzeniem spełniających tę samą rolę, skutkuje obniżenie poziomu wilgotności powietrza wewnątrz pomieszczeń, a także spadkiem temperatury. Sprawdzająca się w praktyce jest także sugestia przewietrzanie budynku w porze nocnej, co skutkuje także stopniowym schładzaniem powietrza.

Rozwiązaniem umożliwiającym likwidację wyżej wymienionych problemów jest GEO-SYSTEM, na który składa się gruntowy wymiennik ciepła PRO-VENT GEO oraz dedykowana do niego centrala wentylacyjna MISTRAL GEO. Z całą pewnością zastosowanie GEO-SYSTEM’u z powodzeniem pozwala uzyskać właściwe parametry mikroklimatu wewnątrz budynku. Nawiewane do pomieszczeń powietrze, które wcześniej przeszło przez gruntowy wymiennik ciepła, po pierwsze schłodzi powietrze oraz po drugie wyeliminuje poczucie duszności. Istotną sugestią w toku eksploatacji GEO-SYSTEM’u jest zapobieganie nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń przez okna (konieczność stosowania rolet zewnętrznych) oraz racjonalne użytkowanie systemu wentylacji w okresie upałów (zmniejszenie wydajności wentylatora nawiewnego). W porze nocnej system wentylacji powinien być eksploatowany z większą wydajnością, tak by w krótkim okresie czasu schłodzić cały budynek, a tym samym przygotować go do komfortowego użytkowania w ciągu dnia.

schemat eksploatacji systemu