Wentylacja mechaniczna bez odzysku ciepła

Wentylacja mechaniczna bez odzysku – na czym polega?

Wentylacja mechaniczna bez odzysku ciepła to popularne rozwiązanie, które jest stosowane w wielu pomieszczeniach, zarówno mieszkalnych jak i komercyjnych. Umożliwia wydajne i funkcjonalne zastąpienie tradycyjnego rozwiązania, jakim jest stosowanie wentylacji grawitacyjnej. Napędzana mechaniczne poprzez właściwie ustawiony system wentylatorów nie jest uzależniona od warunków atmosferycznych. Jest całkowicie niezależna, co znacznie wpływa na jakość funkcjonowania i komfort codziennego życia. Mimo wszystko, by cieszyć się nienagannie działającą instalacją należy zadbać o jej prawidłowy montaż.

Każda instalacja musi zostać wykonana i zaprojektowana przez fachowców. Bagatelizowanie istotnych zmian i dobór niewłaściwych komponentów może skutkować niepotrzebną inwestycją, a naprawa instalacji będzie wymagała jeszcze większego wkładu finansowego. Wentylacja mechaniczna bez odzysku ciepła to rozwiązanie, które nie jest skomplikowane pod kątem budowy oraz instalacji, ale bez przemyślenia i dokładnych założeń projektowych można doprowadzić do niskiej wydajności.

Wentylacja na poddaszu
Wentylacja mechaniczna bez odzysku

Wentylacje mechaniczne bez odzysku ciepła – czy to się opłaca?

Wentylacja mechaniczna bez odzysku ciepła przede wszystkim ma dopasowywać się do konkretnych wymogów i odpowiadać na indywidualne potrzeby. Właśnie dlatego system jest wyposażony w możliwość regulacji. Pozwala to na zachowanie całkowitej niezależności i optymalizację kosztów utrzymania systemu podczas codziennej eksploatacji. Tylko właściwie dobrane urządzenia o najlepszych parametrach są w stanie odpowiednio odprowadzać zanieczyszczenia, np. wilgoć, pył, dwutlenek węgla. Oszacowanie naszych potrzeb pozwoli na dobór dedykowanego sprzętu.

Podczas wyboru miejsca montażu wentylacji mechanicznej nie bez znaczenia pozostaje jej lokalizacja. Centrala wentylacja odpowiedzialna za proces tłoczenia powietrza do pomieszczeń oraz wyrzucanie, zużytego” powietrza z pomieszczeń nie generuje hałasu, który uniemożliwiałby użytkownikom budynku swobodne korzystanie ze wszystkich pomieszczeń. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by rekuperator był zlokalizowany blisko pomieszczeń, w których użytkownicy budynku przebywają przez znaczną ilość czasu.