Zalety GPWC

Zalety Gruntownego Powietrznego Wymiennika Ciepła AWADAUKT THERMO REHAU

Mając na uwadze rozbudowany oraz ciągle rozwijający się rynek urządzeń wentylacyjnych poniżej przedstawiamy argumenty, które najczęściej przekonują Inwestorów do zastosowania systemu gruntowego wymiennika ciepła AWADUKT THERMO REHAU:

  • łatwo dostrzegalna poprawa jakości powietrza nawiewanego do budynku,
  • wstępne podgrzanie powietrza nawiewanego do pomieszczeń w sezonie zimowym,
  • obniżenie kosztów ogrzewania budynku,
  • wprowadzenie do pomieszczeń w okresie letnim przyjemnego oraz komfortowego chłodu,
  • redukcja drobnoustrojów oraz bakterii,
  • możliwość montażu gruntowego wymiennika ciepła pomimo wysokiego poziomu wód gruntowych na działce,
  • wyłączenie konieczności montażu systemu antyoblodzeniowego (recyrkulacyjnego).

System GPWC AWADUKT THERMO to:

  • rozwiązanie systemowe,
  • indywidualny dobór długości przewodów dzięki autorskiemu oprogramowaniu marki REHAU, który dopasowuje długość instalacji GPWC do kubatury powietrza wentylowanego,
  • system zasilający nie tylko budynki jednorodzinne, ale także obiekty wielokubaturowe takie jak na przykład szkoły, hale czy biurowce,
  • możliwość montażu GPWC także na terenach, gdzie występuje wysoki poziom wód gruntowych,
  • elastyczna konfiguracja systemu umożliwia jego montaż nawet przy niewielkiej powierzchni działki,
  • kompletna oferta produktu od rur do czerpni terenowej,

Gruntowy wymiennik ciepła to duże oszczędności

Gruntowy wymiennik ciepła jest rozwiązaniem poszerzającym właściwości rekuperacji w domu. Jest on w stanie przynieść realne korzyści oraz w znacznym stopniu podnieść komfort życia we własnym domu. Ile jego posiadacze są w stanie zaoszczędzić i jak w rzeczywistości wyglądają te oszczędności? Wiele zależy od aktualnej pory roku, jak i wykorzystywanych technologii. O gruntowych wymiennikach ciepła zwykło się mówić, że jest to doskonały sposób na komfortową klimatyzację oraz tańsze ogrzewanie. Tego typu zalety możliwe są do osiągnięcia szczególnie w budownictwie energooszczędnym, jak i pasywnym. Rozwiązanie to daje nam o wiele lepsze warunki we własnym domu, co ma bezpośrednie przełożenie na komfort oraz czystsze i dobrze zbilansowane powietrze, mające pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Z gruntowych wymienników ciepła korzystamy przez cały rok, dlatego też inwestycja ta procentować będzie niezależnie od aktualnie panujących warunków na zewnątrz. Warto jednak zaznaczyć, że wentylację mechaniczną z rekuperacją oraz wymienniki należy uwzględnić już w samym projekcie domu i im wcześniej o tym pomyślimy, tym więcej oszczędności zyskamy. Rezygnując z tradycyjnych elementów wykorzystywanych przy wentylacji grawitacyjnej (okna z mikrowentylacją, czy też kominy) zyskujemy niemałe fundusze na stworzenie mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła.

Gruntowy wymiennik ciepła
Płytowy wymiennik ciepła

Gruntowe wymienniki ciepła latem i zimą

Decydując się na montaż gruntowych wymienników ciepła warto wiedzieć, że w okresie zimowym służyć one będą w formie buforu ciepła nagromadzonego w gruncie. CIepło to wykorzystywane jest wtedy do podgrzania powietrza, które ma się znaleźć w domu. Natomiast w lecie sytuacja ta się odwraca. W praktyce oznacza to, że powietrze trafiające do naszego domu, które przechodzi przez wymienniki ciepła, może być skutecznie schładzane. Możliwość ta istnieje dzięki odpowiedniej wilgotności powietrza.

W odpowiednio zaizolowanym, energooszczędnym domu, z pewnością odczujemy efekty działania gruntowego wymiennika ciepła, ponieważ w tego typu budynkach, ilość energii, która jest niezbędna do ich ogrzania, jest niewielka. Również przez wzgląd na doskonałą izolację dużo łatwiejsze okaże się schłodzenie go, jak i utrzymanie komfortowej temperatury. Korzyści z posiadania GWC będą jeszcze większe, jeśli dany dom:

  • nie ma nawiewników okiennych oraz rozszczelnień w oknach
  • ma możliwość odcięcia dopływu energii słonecznej do budynku poprzez okna
  • ma odpowiednio zaizolowane fundamenty, dach, jak i ściany