Rekuperacja Poznań

Coraz więcej domów wyposażanych jest w system wentylacji. Jednak od pewnego czasu coraz popularniejsza jest rekuperacja, czyli mechaniczna wentylacja z odzyskaniem ciepła. Coraz większa popularność rekuperacji w porównaniu z tradycyjną wentylacją grawitacyjną wynika z tego, iż ma ona kilka kluczowych zalet. Przede wszystkim nie wychładza domu oraz skutecznie usuwa wilgoć z pomieszczeń.

Jak działa rekuperacja?

Centralnym urządzeniem jest rekuperator. Urządzenie to służy do odzyskiwania ciepła. Rekuperator ciągnie powietrze dwukierunkowo jednocześnie. Z jednej strony zaciągania z zewnątrz powietrze zimne i czyste. Z drugiej strony powietrze zużyte z wewnątrz budynku. Oba strumienie powietrza potykają się w rekuperatorze, ale co ważne nie mieszają się ze sobą. Wszystkie dzięki temu, iż płyną dwoma odrębnymi kanałami. Ciepłe i zużyte powietrze pozostawia w rekuperatorze swoje ciepło. Natomiast zimne powietrze z zewnątrz przejmuje to ciepło. Dzięki temu świeże powietrze, które dostaje się do wnętrza pomieszczenia nie wychładza go. Rekuperacja nie tylko pozwala na dostarczanie do budynku świeżego i czystego powietrza, ale także pozwala na oczyszczanie powietrza z wewnątrz z alergenów oraz zanieczyszczeń. To największa przewaga rekuperacji nad tradycyjnymi systemami wentylacji.

Budowa rekuperatora

Mówiąc ogólnie rekuperator zbudowany jest z czerech kanałów. Pierwszy z nich to kanał czerpnia. Odpowiedzialny jest za doprowadzenie zimnego powietrza z zewnątrz do rekuperatora. Drugi kanał to kanał wyrzutni. Ten kanał odprowadza ciepłe powietrze z rekuperatora na zewnątrz. Trzeci kanał odpowiedzialny jest za nawiew przefiltrowanego powietrza do wnętrza. Czwarty kanał odpowiedzialny jest za odprowadzenie powietrza z wewnątrz do rekuperatora.

Zalety rekuperacji

Przede wszystkim rekuperacja pozwala na niemałe oszczędności. Dzięki niej skutecznie można ograniczyć wydatki na ogrzewanie. Ale to nie wszystkie zalety. Zastosowanie rekuperacji to także zdrowszy klimat w pomieszczeniach. System ten skutecznie odprowadza wszelkie zanieczyszczenia w znajdującym się w pomieszczeniu powietrzu. Poza tym, skuteczne działanie filtra sprawa, że do wnętrza dostaje się tylko czyste powietrze. Innymi słowy, nawet jeśli na zewnątrz ma się do czynienia z zanieczyszczonym powietrzem (np. smog) to dzięki filtrowi do wnętrza dostawać będzie się tylko oczyszczone powietrze. W każdym mieście można znaleźć sklepy oferujące sprzedaż i montaż systemów rekuperacji. Można je znaleźć korzystając z wyszukiwarki i wpisując „rekuperacja Poznań„.

Rekuperacja Poznań – skąd wziąć monterów wentylacji

Firma Wojwent zajmuje się montażem rekuperacji na terenie całego kraju – również w Poznaniu. Oferujemy dojazd do klienta i montaż rekuperacji w mieście Poznań.