Wentylacja mechaniczna domu jednorodzinnego

Wentylacja mechaniczna w domu jednorodzinnym – tak, czy nie?

Niezależnie od powierzchni mieszkalnej należy zachować właściwe warunki i komfort wynikający z wentylacji powietrza. Na rynku dostępne są dwie opcje i obie cieszą się popularnością. Coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych dostrzega zalety wentylacji mechanicznej, która w przeciwieństwie do grawitacyjnej jest całkowicie niezależna i nie pozostaje uzależniona od warunków atmosferycznych. Finalny wybór konkretnego rozwiązania zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Zazwyczaj wybór danego mechanizmu jest powiązany z wieloma czynnikami.

Rekuperator montaż na ścianie
Kanały wentylacyjne

Jakie są korzyści z montażu wentylacji mechanicznej w domu jednorodzinnym?

Projekt instalacji mechanicznej wentylacji domu jednorodzinnego powinien być wykonany już w początkowej fazie na etapie budowy domu, co pomoże zmniejszyć koszty ewentualnych przeróbek. Wiele osób stojąc przed dylematem, jaki typ wentylacji wybrać stawia pytanie, czy opcja mechaniczna jest opłacalną inwestycją? Zdaniem fachowców koszt obu instalacji jest zbliżony, jednakże w procesie eksploatacji widoczne są różnice. Grawitacyjna, mimo iż zawodzi to nie wymaga nakładów finansowych, dlatego znacznie optymalizuje koszty jej utrzymania. W przypadku wentylacji mechanicznej konieczne jest zakupienie konkretnych urządzeń i instalacji, które są wsparciem i generują szereg korzyści niezależnie od warunków atmosferycznych. Finalnie wybór zależy od tego na czym tak naprawdę zależy nam: czy najważniejszy jest jak najniższy koszt, czy może komfort i niezawodność działania?

Wentylacja mechaniczna domu jednorodzinnego to wiele korzyści. Wspomaganie rekuperatorem gwarantującym odzysk ciepła generuje wskaźnik odzysku nawet na poziomie 92%, co jest opłacalne pod względem ekonomicznym, jak i biorąc pod uwagę odpowiednią filtrację powietrza. Dzięki jej użyciu zauważyć można znaczną oszczędność w kosztach ogrzewania, co jest satysfakcjonującą wartością w sezonie grzewczym.