Wentylacja mechaniczna w kuchni

Wentylacja w kuchni to konieczność

Kuchnia jest bardzo wymagającym pomieszczeniem z punktu widzenia instalacji wentylacyjnej. To właśnie w niej, różne zapachy i wilgoć wydzielają się pod wpływem gotowania, a każdego dnia korzystamy z gazu, niezbędnego do gotowania. Dla zachowania komfortu i bezpieczeństwa w przestrzeni mieszkalnej nie można polegać na tradycyjnych rozwiązaniach. Dzięki innowacyjnej oraz stale ulepszanej instalacji coraz więcej osób dostrzega niezliczoną ilość atutów, wynikających z zamontowania wentylacji mechanicznej w kuchni.

Montaż wentylacij – niezależnie od jej rodzaju – w każdej kuchni jest obowiązkiem regulowanym przez przepisy budowane. Z uwagi na niezawodność systemu oraz większe możliwości dopasowania do indywidualnych potrzeb polecany jest montaż wentylacji mechanicznej, która sprosta nawet najbardziej wymagającym użytkownikom. Dodatkowo nowoczesne rozwiązania umożliwiają stałą kontrolę instalacji, ponieważ następuje sukcesywna wymiana filtrów. Mimo iż to inwestycja, która wymaga nieco większych kosztów niż wentylacja grawitacyjna, to dzięki temu masz pewność, że Twoje wnętrze jest właściwie wentylowane.

Wentylacja w kuchni w trakcie budowy
Wentylacja mechaniczna poddasza

W kuchni postaw na wentylację mechaniczną

Częstym rozwiązaniem jest stosowanie okapów, które są przykładem mechanicznej wentylacji w kuchni, jednakże problem pojawia się w momencie, gdy nieumiejętnie z nich korzystamy. Nikt z nas zapewne nie ma problemu z jego obsługą i nie kwestionuje jego przydatności w przestrzeni kuchennej, ale bardzo często wiele osób bagatelizuje zanieczyszczenia, które w naturalny sposób osadzają się na powierzchni kratki lub wentylatora. Warstwa tłuszczu zmieszana z wilgocią i kurzem sprawia, że mimo iż wentylacja mechaniczna jest obecna, to niestety na niewiele się zdaje.

Nowoczesne rozwiązania mają na celu zoptymalizować koszty utrzymania całego systemu takiej wentylacji. Mimo iż wkład początkowy może wydać się zbyt wysoki w porównaniu z innymi metodami, to wciąż warto rozważyć wszystkie plusy i minusy tej opcji. Wentylacja mechaniczna w kuchni ma wielu zwolenników, ponieważ każdy doskonale wie, że przygotowując posiłek nie chcemy czuć nieprzyjemnych zapachów w całym mieszkaniu. Otwarte przestrzenie to najnowszy trend architektoniczny, co jeszcze bardziej podkreśla zasadność niezawodnej i bezkonkurencyjnej wentylacji mechanicznej.