Wentylacja mechaniczna co to jest

Dlaczego wentylacja jest tak ważna?

Pomieszczenie musi mieć dostęp do wentylacji z dwóch prostych przyczyn. Z jednej, by mieć stały dopływ do świeżego powietrza, z drugiej by przy okazji wpływać na cyrkulację powietrza. W pomieszczeniu szczelnie zamkniętym, gdzie nie ma nawiewu odprowadza się wilgoć, a jej nagromadzenie wpływa na pojawianie się pleśni i grzybów, które są przyczyną nieprzyjemnego zapachu, wpływają na strukturę materiałów wykończeniowych oraz mebli, a ponadto są siedliskiem wirusów i bakterii, które są przyczyną wielu poważnych chorób.

Zatem potrzeba wentylacji nie powinna być poddawana jakiejkolwiek dyskusji. Kwestią wartą rozważania jest natomiast wybór sposobu wentylacji. Wiele osób stoi przed wyborem wentylacji mechanicznej lub grawitacyjnej. Zanim jednak dokonasz ostatecznej decyzji powinieneś dowiedzieć się na czym polega ich działanie, jakie mają zalety, wady i wreszcie co to jest wentylacja mechaniczna, a jak działa grawitacyjna.

Rekuperator
System wentylacji

Wentylacje mechaniczne – co to jest?

Wentylacja mechaniczna to nic innego jak wymiana powietrza przy wykorzystaniu potencjału dedykowanych wentylatorów. Ich działanie powoduje, że w danym pomieszczeniu powstaje podciśnienie, a w konsekwencji z pomieszczenia ulatniają się nieprzyjemne zapachy, pozwalając przy tym na dostęp do świeżego powietrza. Mimo iż mechanika jest dość prosta, to system instalacji wentylacji typu mechanicznego wymaga właściwego podejścia i doboru specjalnych komponentów. Nowoczesne technologie umożliwiają montaż systemu wraz z odzyskiwaniem ciepła, co jeszcze korzystnej wpływa na energooszczędność i podniesienie wydajności ekonomicznej. Dopiero po dokładnej analizie co to jest wentylacja mechaniczna i jakie niesie za sobą korzyści można podjąć właściwą decyzję dotyczącą jej montażu w naszym domu, czy tez biurze.