Wentylacja mechaniczna w budynku wielorodzinnym

Jaka wentylacja w budynku wielorodzinnym?

Każdy budynek i każde pomieszczenie wymaga dostępu do wentylacji. Dzięki sprawnej wymianie powietrza w pomieszczeniu nie powinno dojść do zawilgocenia, a sprawna instalacja pomoże w redukcji strat ciepła. Dobór właściwego rozwiązania nigdy nie jest prosty, ponieważ jest uzależniony od wielu istotnych czynników, które finalnie należy wziąć pod uwagę. Niezależnie od wielkości pomieszczenia, jak i jego przeznaczenia nie należy opierać się na wyborze wentylacji, która spełniła oczekiwanie w innym środowisku eksploatacyjnym. W budynku wielorodzinnym spełni się wentylacja mechaniczna, jak i grawitacyjna, jednakże w obu przypadkach korzyści będą skierowane na różne obszary.

Coraz więcej osób przekonuje się do wentylacji mechanicznej w pomieszczeniach wielorodzinnych, a w konsekwencji rozwiązanie to staje się coraz popularniejsze. Dzięki nowoczesnym technologiom coraz częściej systemy wentylacji są ulepszane, a w konsekwencji zaczynają być nie tylko wydajne, ale również i energooszczędne. Rezygnacja z prostego systemu grawitacyjnego na rzecz mechanicznego z pewnością podniesie komfort i jakość użytkowania przestrzeni.

Wentylacja na poddaszu
Przewody wentylacyjne

Czy wentylacja mechaniczna sprawdzi się w budynkach wielorodzinnych?

Wentylacja mechaniczna w budynku wielorodzinnym zdecydowanie będzie korzystnym rozwiązaniem. Mimo niskiego kosztu utrzymania tradycyjnych rozwiązań warto rozważyć nowoczesne możliwości, zapewniające odzysk ciepła na naprawdę wysokim poziomie. Użytkownicy popularnego GWC mimo iż muszą zainwestować nieco wyższą kwotę w montaż i utrzymanie sprzętu zauważają szereg niepodważalnych atutów, którymi wyróżnia się system mechaniczny. Przede wszystkim mają dostęp do stałej wymiany określonej ilości powietrza bez względu na warunki atmosferyczne, a jest to zaleta, która niesie korzyści przez cały rok.

Wspomniany odzysk ciepła to kolejny z mocnych atutów wentylacji mechanicznej w budynku wielorodzinnym. Rekuperacja czyli odzyskiwanie ciepła z powietrza usuwanego z pomieszczeń to rozwiązanie, które pozwala na znaczne oszczędności. Szacuje się, że w ciągu roku w sezonie grzewczym użytkownicy zauważają nawet o kilkadziesiąt procent mniejsze zapotrzebowanie na energię do ogrzewania.