Wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna

Wentylacja w domu, bloku, na poddaszu. Jaką wybrać?

Wymiana powietrza jest kwestią niezwykle istotną w każdym pomieszczeniu, by zachować właściwą jakość i komfort przebywania w nim. Każda instalacja ma taki sam cel, jednakże budowa i wykorzystane elementy różnią się między sobą, stąd często pojawiające się pytanie: czy wybrać wentylację mechaniczną czy grawitacyjną? Niezależnie od finalnej decyzji warto rozważyć obie opcje, by móc podjąć decyzję w pełni dopasowaną do indywidualnych potrzeb. Dzięki właściwie podjętej decyzji zapewnimy sobie sprawne usunięcie zużytego powietrza, zbyt dużej ilości wilgoci, wydzielanego podczas procesu oddychania dwutlenku węgla oraz zanieczyszczeń, zastępując wszystko świeżym powietrzem.

Wentylacja naturalna zwana również grawitacyjną działa bez wykorzystania dodatkowych urządzeń. Wykorzystując potencjał siły naturalnej działa poprzez siłę wyporu spowodowaną różnicą temperatur wewnątrz i na zewnątrz domu. Rozwiązanie to cieszy się niesłabnącą popularnością niezależnie od wielkości przestrzeni. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom zaczęto jednak coraz chętniej ufać systemom, które są wspomagane, ale przy tym zapewniają większą satysfakcję z codziennego przebywania w danej przestrzeni. W ten sposób zaczęto stawiać pytanie, co jest lepsze: wentylacja mechaniczna, czy grawitacyjna?

Kanały wentylacyjne
Rekuperator

Wentylacja mechaniczna, czy systemy grawitacyjne – które lepsze?

Wentylacja grawitacyjna to niezwykle prosty system, dlatego jest to rozwiązanie stosunkowo tańsze, które w procesie eksploatacji nie wymaga wielu inwestycji. Jest skuteczna i ma wiele zalet w przeciwnym razie nie byłaby wykorzystywana tak chętnie w domach jednorodzinnych, blokach, na poddaszach i domach wielorodzinnych. Mimo swej popularności ma kilka poważnych wad, które powodują wiele wątpliwości. Przede wszystkim jest to uzależnienie od pogody, ponieważ na wentylację naturalną wpływa wiatr, który jest siłą napędową oraz różnica ciśnień. Niestety w zależności od kierunku może być łaskawy i wspomagać wentylację, jak i ja utrudniać, stąd wiele osób stojąc przed podjęciem decyzji, czy wentylacja mechaniczna, czy grawitacyjna wybiera opcję pierwszą.

Wentylacja mechaniczna polega na zastosowaniu urządzeń wentylacyjnych, których działanie powoduje powstanie podciśnienia w wentylowanym budynku. Wykorzystywane są wtedy przewody montowane wewnątrz pomieszczenia, które mogą być montowane w warstwie styropianu i wylewki lub w przestrzeni sufitów podwieszanych. Największym plusem wentylacji mechanicznej jest możliwość ograniczenia zapotrzebowania na energię służącą do ogrzewania domu. Odzysk ciepła to jedna z zalet wentylacji nawiewno-wywiewnej z właściwie dopasowanym systemem. Mimo iż inwestycja ta jest nieco droższa, to przedstawione rozwiązanie zaczyna wypierać naturalną i w pojedynku wentylacja mechaniczna, czy grawitacyjna zdecydowanie wygrywa ta pierwsza.