Wentylacja mechaniczna wywiewna

Wentylacja to bardzo ważny system każdego budynku. Dzięki  niej możliwe jest zapewnienie wymiany biosfery, pozbywania się zanieczyszczeń z budynku, jak również dostarczanie świeżego, przefiltrowanego powietrza. Ówcześnie możliwe jest stosowanie wielu rozwiązań, a ich dobór uzależniony jest od wielu czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Jednym z popularnych rozwiązań jest montaż wentylacji mechanicznej. Czym ona się charakteryzuje? Jakie posiada zalety? Gdzie najczęściej jest wykorzystywana?

Wentylacja mechaniczna – sposób działania, rodzaje

Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań jest wykorzystanie instalacji mechanicznej. Dzięki tego rodzaju systemowi możliwa jest całkowita kontrola cyrkulacji, jak również sterowanie nią. Wentylacja taka wymaga zamontowania odpowiednich narzędzi i mechanizmów, którego głównym elementem jest agregat ciepła. Wiele urządzeń wykorzystuje również możliwość odzysku ciepła, jak również filtracji dostarczanego powietrza.

Wśród ogólnodostępnych systemów wentylacji mechanicznej można wyróżnić takie, jak:

wentylacja mechaniczna wywiewana,

– wentylacja nawiewna,

– wentylacja mechaniczna nawiewno – wywiewna.

Różnica pomiędzy nimi wynika ze sposoby napływu i wywiewu powietrza oraz kontroli całego procesu. W drugiej z wymienionych instalacji działania sa w pełni kontrolowane, pierwszy system natomiast reguluje tylko proces wyprowadzenia zanieczyszczeń.

Zalety wentylacji mechanicznej wywiewnej

Stosowanie i montowanie wentylacji mechanicznej, niezależnie od jej rodzaju dla wielu osób jest bardzo korzystne i opłacalne. System ten posiada wiele zalet. Jego praca dostarcza częściowo kontrolowany ruch powietrza z ograniczeniem ciepła wydalanego i wprowadzanego do pomieszczenia. Wśród najbardziej widocznych korzyści można wyróżnić:

  • skuteczny i kontrolowany wywiew,
  • zapewnia odpowiednią ilość świeżego powietrza,
  • minimalizacja i wykluczenia możliwości powstawania pleśni,
  • możliwość odzysku ciepła,
  • filtracja i uzyskanie optymalnie świeżego powietrza,
  • minimalizacja kosztów i budowy dodatkowych instalacji podczas montażu np. kominków i kanałów wentylacyjnych,
  • możliwość wykorzystania lekkich, niedrogich i trwałych rur aluminiowych,
  • rozwiązanie tanie w montażu i eksploatacji,
  • wiele innych.

Podczas wyboru instalacji należy również zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które mogą przemawiać przeciwko wprowadzeniu tego rozwiązania. Wśród widocznych wad można wyróżnić: częstą ucieczkę sporej ilości ciepła, podczas wymiany, konieczność wykonywania konserwacji i kontroli systemu, ograniczenia związane z energooszczędnością, brak pełnej kontroli nad napływem powietrza – napływ odbywa się za pomocą systemu grawitacyjnego np. otwieranie okien czy drzwi.

Tego rodzaju systemy najczęściej stosuje się w obiektach prywatnych, domach i gospodarstwa domowych. Montaż ich uniezależniony jest od otoczenia budynku oraz klimatu panującego na zewnątrz.

Wybór odpowiedniej instalacji uzależniony jest zarówno od czynników zewnętrznych, jak i uwarunkowań mieszkalnych i bytowych.