Łazienka to miejsce charakteryzujące się dość trudnymi warunkami. Wszechobecna wilgoć, a także para wodna sprzyjają pogorszeniu się jakości powietrza w tym pomieszczeniu. W takim przypadku najważniejszą rolę będzie odgrywał system wentylacji jaką zastosujemy. W łazience spędzamy wiele czasu, nawet wykonując codzienne czynności higieniczne, ważne jest by zapewnić sobie komfortowe warunki, bez obecności pleśni i innych wolnych rodników. Szczególnie skutecznym sposobem, jest wykorzystanie wentylacji mechanicznej.
Dostosowanie systemu wentylacji
Kluczowym krokiem jest położenie warstwy hydroizolacyjnej, jednak jest to równie ważne jak odpowiedni system wentylacji. Zapewni ona regularne usuwanie nadmiaru wilgoci z pomieszczenia, a także zadba o jakość powietrza. Zapobiegnie to powstawaniu pleśni i grzybów, dla których wilgotne środowisko jest podstawą do rozwoju. Wentylacja grawitacyjna, składająca się zwykle z kratki wentylacyjnej, to rozwiązanie, które powoli odchodzi w zapomnienie. Sprawdzi się ono co prawda w małych łazienkach, ale tylko wtedy kiedy jest zamontowane jak najdalej od drzwi. Cyrkulacja powietrza w takim wypadku jest jednak znikoma, a już na pewno nie wystarczająca. Często by ulepszyć stary system wentylacyjny, montuje się małe wentylatory mechaniczne, jednak nie zdadzą one egzaminu w kratkach lub przewodach z wlotami do piecyka gazowego. Może to znacznie pogorszyć warunki w pomieszczeniu, zasysając spaliny. Remedium okazuje się zastosowanie całego systemu wentylacji mechanicznej.
Wentylacja mechaniczna
To system elektrycznych wentylatorów, które są montowane na wylocie kanałów wentylacyjnych. Wykorzystuje się je, kiedy to tradycyjna wentylacja grawitacyjna okazuje się niewystarczająca lub jej działanie nie generuje oczekiwanych efektów. Wentylator mechaniczny składa się z szeregu części, które kiedy są wyłączone, mają za zadanie ograniczyć strumień powietrza, wlatujący do pomieszczenia. Przy ich włączeniu rozpoczyna się prawidłowe działanie wentylacji. Zapewnia on wtedy maksymalną cyrkulację powietrza i znacznie redukuje poziom wilgoci. Częstym miejscem jego stosowania jest zamknięta i szczelna kabina prysznicowa. Dzięki temu szybko można zredukować nagromadzony nadmiar pary wodnej.
Zalety wentylacji mechanicznej
Największą zaleta tego systemu wentylacyjnego, zamontowanego w łazience jest zwiększenie cyrkulacji powietrza, a także poprawienie jego jakości w zamkniętym pomieszczeniu. W przypadku szczelnych drzwi i okien, wentylacja grawitacyjna okazuje się niewystarczająca. Jej mechaniczny odpowiednik zapewnia stały dostęp do świeżego powietrza, które nawiewa strumieniami. Oprócz tego, zachodzi również proces filtracji powietrza. Usuwane są z niego szkodliwe substancje, a także redukowana jest nadmierna wilgoć, co jest dość popularnym problemem w przypadku łazienek. Usunie ona też niechciane zapachy. Ważnym aspektem wentylacji mechanicznej, jest to, że wymiana zużytego, zanieczyszczonego powietrza, na świeże zachodzi nawet przy braku przeciągów. Nie jest ona więc zależna od innych czynników, jak to było w przypadku wentylacji grawitacyjnej.