Rekuperacja – co to jest?
Rekuperacja to inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Powszechnie stosowana wentylacja grawitacyjna opiera się na zasysaniu powietrza przez kominy, co jednak nie przynosi korzyści, gdyż często powoduje ochładzanie domu i brak usuwania wilgoci z pomieszczeń. Ta pierwsza zaś opiera się na ruchu powietrza wytwarzanym przez urządzenie zwane rekuperatorem. System ten służy po to, aby wymienić zużyte i brudne powietrze w mieszkaniu (pozwala na kontrolowane ruchu jego nawiewania i usuwania z pomieszczeń) na czyste i świeże, a także aby odzyskać zgromadzone ciepło. Rekuperacja umożliwia ogrzanie nieskażonego powietrza nawiewanego do domu oraz usunięcie z niego wszelkich zanieczyszczeń i alergenów, co jest znacznie skuteczniejsze niż normalne otwieranie okien.
Zalety zastosowania tego rozwiązania
Rekuperacja zapewnia wiele korzyści domownikom. Do najważniejszych z nich, potwierdzających słuszność tego systemu należą:
– oszczędność energii wynoszącą prawie 30%
– w wentylowanych pomieszczeniach szybciej schnie pranie oraz podłoga po umyciu
– filtrowanie powietrza z pyłków (duża zaleta dla alergików)
– brak roztoczy, wirusów, bakterii, co zapewnia ochronę ludzkiego zdrowia
– szybkie usuwanie intensywnych zapachów i wilgoci
– pełna kontrola nad instalacją i przepływem powietrza
– brak owadów latem (nie ma konieczności otwierania okien)
– rekuperacja zwiększa wartość i standard budynków oraz mieszkań
– może być ona w pełni automatyczna przy wykorzystaniu czujników CO2 oraz wilgoci
Rekuperacja w istniejącym domu
Rekuperację najłatwiej wprowadzić w trakcie projektu bądź budowy nowego domu. Istnieje jednak sposób, aby zainstalować ją w istniejącym już mieszkaniu i tym samym pozbyć się zaduchu w pomieszczeniach. Należy całkowicie uszczelnić budynek – ściany oraz stolarkę okienną. Na początku jednak warunkiem koniecznym jest wykonanie projektu wentylacji mechanicznej. Powinien zająć się nim specjalista, mający wieloletnie doświadczenie w tej branży. Dobrze wykonany projekt pozwoli określić miejsce przebiegu kanałów wentylacyjnych, umiejscowienia czerpni oraz wyrzutni. Sposobów na zamontowanie rekuperacji jest kilka. Jeden z nich wiąże się z generalnym remontem, gdyż należy wykonać tak zwane odkrywki, które umożliwią odkrycie innych instalacji. Koniecznie może okazać się wtedy kucie ścian, aby ukryć w nich kanały wentylacyjne. W wysokich pomieszczeniach zaś całość instalacji może przechodzić pod sufitem. Kanały zabudowuje się wtedy płytą kartonowo-gipsową bądź do wnętrza istniejącej już wentylacji grawitacyjnej wstawia się kanały z tworzywa sztucznego. Najlepsza sytuacja jest wtedy, kiedy w domu, w którym ma być wprowadzony ten system znajduje się nieużytkowane poddasze. Wtedy wszystkie elementy instalacji można umiejscowić w tym miejscu i poprowadzić bez zakłóceń kanały do każdego z pomieszczeń. Konieczne jest też umieszczenie anemostatów w sufitach. Rekuperator także umieszcza się na poddaszu. Należy jednak zadbać o odpowiednią termoizolację tego pomieszczenia, tak aby temperatura powietrza nie spadła poniżej 0 stopni.