Wentylacja mechaniczna a grawitacyjna – porównanie

wentylacja

Wentylacja jest procesem wymiany powietrza w domu. Podczas takich czynności jak pranie, gotowanie, a nawet oddychanie dochodzi do zużycia powietrza. Wszelkie zapachy, drobinki kurzu, cząsteczki tłuszczu, para wodna czy chemikalia mogą wpływać na znaczne obniżenie komfortu przebywania osób mieszkających w domu. Zanieczyszczone powietrze może pogarszać samopoczucie i ostatecznie również zdrowie. W związku z tym od dawien dawna we wszelkiego rodzaju budynkach instalowano wentylację. W domach jednorodzinnych najpopularniejsze sposoby wentylowania to wentylacja grawitacyjna oraz mechaniczna.

Na czym polega wentylacja grawitacyjna?

Wentylacja grawitacyjna jest najpopularniejszym i najdłużej znanym sposobem wentylowania. Jej działanie opiera się na kominach z pionowymi kanałami wentylacyjnymi, które są wyprowadzone ponad dach, a także na doprowadzaniu powietrza z zewnątrz poprzez okienne lub ścienne nawiewniki. O sprawności działania omawianego rodzaju wentylacji decyduje wysokość kominów – pomiędzy kratką wlotową umieszczoną pod sufitem, a wylotem nad dachem powinno być mniej więcej trzy – cztery metry (jest to tzw. wysokość czynna kanału). Jedną z wad wentylacji grawitacyjnej jest więc to, że domy jednorodzinne są dość niskie, zaś kanały są za krótkie, co wpływa na niezbyt sprawny przebieg procesu wentylacyjnego. Sporym problemem może być także nieprzewidywalność wentylacji grawitacyjnej, jako że jej działanie zależy od różnic między temperaturą wnętrza domu, a tym co się aktualnie dzieje na zewnątrz, a także np. takimi sprawami jak siła wiatru i ciśnienie.

Wśród zalet wentylacji grawitacyjnej należy przede wszystkim wymienić to, że nie potrzebuje ona żadnego rodzaju zasilania, a także, że jest bezgłośna. Ponadto jej wykonanie nie wymaga zbyt dużych nakładów pieniężnych, o ile da się zgromadzić kilka kanałów w jednym kominie.

Cechy wentylacji mechanicznej

W systemie mechanicznym powietrze wpływa do wewnątrz pomieszczenia, zaś usuwane jest za pomocą kanałów. Ruch powietrza jest wymuszany przez wentylatory, co znacznie wpływa na kontrolę intensywności całego procesu i jego uniezależnienie od zewnętrznych warunków.

Bardzo znaczące w wentylacji mechanicznej jest to, że możliwe jest obniżenie straty energii. Powietrze, które jest usuwane oraz nawiewane przepływa przez wymiennik ciepła w wentylacyjnej centrali, nie ulegając mieszaniu. Daje to w praktyce sezonową sprawność odzysku ciepła kształtującą się na poziomie 70%.

Wentylacja mechaniczna jest droga – jej instalacja i wykorzystanie są około 10-20 tysięcy droższe od wentylacji grawitacyjnej. Ponadto wymaga dużo miejsca na centralę wentylacyjną oraz rury. Prócz tego montaż wentylacji powinien być tak wykonany, by szum wentylatorów nie przeszkadzał użytkownikowi. Zdarza się również, że jej działanie nie jest do końca znane, zarówno przez klientów, jak i producentów czy monterów.  Wśród zalet wentylacji mechanicznej można wymienić przede wszystkim to, że stale dostarcza świeże powietrze i można dostosowywać intensywność jej działania. Nie trzeba otwierać okien, nie ma przeciągów i odpadają również takie problemy jak nadmierna wilgoć czy pojawianie się pleśni.