Obecnie cały czas podążamy za różnego rodzaju nowinkami. Tak samo jest w przypadku budowy oraz wykańczania domu. Ciągle zmieniają się trendy i rzeczy, które ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie. Dlatego jeśli już ktoś decyduje się na budowę bądź też gruntowny remont domu to warto, aby był przemyślany oraz znalazły się w nim ciekawe rozwiązania. Jedną z bardzo fajnych rzeczy, która w ostatnim czasie cieszy się coraz większą popularnością jest wentylacja mechaniczna. To też warto jest ją sobie założyć. Jednakże, aby nie kosztowało nas to zbyt dużo można to zrobić samemu.
Montaż wentylacji mechanicznej krok po kroku
Pierwszą rzeczą, którą trzeba wykonać to projekt wentylacji mechanicznej, ponieważ ułatwi on w dużym stopniu późniejszy montaż instalacji. W projekcie będzie przede wszystkim zawarte jak będą puszczone przewody, a także gdzie znajdzie się centrala wentylacji i jaką ma moc. Jeżeli to mamy już gotowe to zaczynamy od rozprowadzenia kanałów wentylacyjnych. Najczęściej prace te są wykonywane na pomieszczeniach w stanie surowym. W celu poprowadzenia wywiewnych oraz nawiewnych kanałów wentylacyjnych trzeba wykuć właściwej wielkości otwory w ścianach zwykle pod sufitem, gdyż może je będzie później zakryć chociażby płytą kartonowo-gipsową. Następnie należy przyciąć przewody wentylacyjne na odpowiednią długość. Wszystkie przewody łączy się za pomocą trójników i kolanek. W tych miejscach, w których natomiast są założone metalowe obejmy warto je dokładnie ocieplić paskami izolacji. Dodatkowo cały system wentylacji musi być ocieplony wełną mineralną.
Czerpnia i wyrzutnia
Bardzo ważną rolę w całej instalacji odgrywa czerpnia oraz wyrzutnia. Czerpnia bowiem dostarcza świeże powietrze z zewnątrz do rekuperatora, a wyrzutnia usuwa zużyte powietrze. Z tego względu niezmiernie istotne jest to, żeby oba te urządzenia znalazły się jak najdalej od siebie, ponieważ wówczas są najlepsze efekty ich pracy. Jeżeli z kolei chodzi o montaż samego rekuperatora to najlepszym miejscem jego montażu jest kotłownią bądź też garaż, który znajduje się w domu. Wszystko to za sprawą tego, iż temperatura, w którym znajduje się urządzenie musi być powyżej 0°C. Miejsce to dodatkowo musi być łatwo dostępne, ponieważ kilka razy w roku należy wymieniać filtry. Na samym końcu, gdy już wszelkie prace związane z montażem oraz podłączeniem instalacji będą zakończone bardzo ważne jest to, aby odpowiednio wyregulować instalację wentylacji mechanicznej, gdyż w przeciwnym razie może nie działać tak jak powinna.
Tak więc jak najbardziej montaż instalacji wentylacji mechanicznej można wykonać samemu. Jednakże bardzo ważne jest to, aby cały czas ściśle trzymać się projektu, ponieważ kreatywność oraz własny pomysł w tym przypadku może nie zadziałać i w rezultacie urządzenie nie do końca będzie spełniać swoje powinności. A przecież każdemu chodzi o to, iż jeśli już zamontuje się mechaniczną wentylację, to chce się mieć świeże powietrze i nie martwić się o to, że w pomieszczeniach może pojawić się grzyb albo wilgoć.