Rekuperator ścienny czy tradycyjny?

rekuperator ścienny

Każdy chyba marzy o domu, w którym mamy do czynienia tylko ze świeżym powietrzem, a dodatkowo nie ma problemów chociażby z grzybem, pleśnią czy też wilgocią. To też, aby tak było warto jest sobie zamontować rekuperator. Niestety większość osób ma jednak dylemat, jaki wybrać, gdyż w ofercie znajdują się zarówno rekuperatory ścienne jak i tradycyjne. Warto jest się więc dokładnie zapoznać z całą ofertą i dopiero na tej podstawie wybrać ten, który będzie spełniaj najbardziej oczekiwania klienta, aby w zupełności być z niego zadowolonym i nie żałować pod żadnym względem swojego wyboru.

Rekuperatory tradycyjne

Rekuperatory tradycyjne mają to do siebie, że wymagają sporego nakładu finansowego oraz dosyć dużego remontu, na który nie każdy jest sobie w stanie pozwolić. Wszystko to za sprawą tego, iż aby tego rodzaju rekuperator zadziałał jak się należy konieczne jest zamontowanie pełnowymiarowej instalacji. To też jeżeli ktoś zdecyduje się na taką wentylację mechaniczną to koniecznie musi zacząć od projektu, jaki wykona specjalistyczna firma. Zostanie bowiem w nim szczegółowo określone jaką moc powinno mieć to urządzenie. Dopiero mając te dane można przystąpić do zakupu rekuperatora, gdyż głównie chodzi o to, aby był on maksymalnie dopasowany zarówno do potrzeb mieszkańców jak i budynku.

Rekuperator ścienny

Dużo osób decyduje się natomiast na wybór rekuperatora ściennego, ponieważ jest on o wiele tańszy, a dodatkowo nie wymaga remontu domu. Poza tym tak samo jak w przypadku rekuperatora tradycyjnego spełnia on warunki wentylacji energooszczędnej. Warto jednak nawet do montażu tego rekuperatora zawołać specjalistów, ponieważ mimo, iż dla wielu ludzi wydaje się to banalnie proste to w liczy się to, aby każdy szczegół był dokładnie zamontowany, gdyż tylko wtedy będzie on działał tak jak powinien i w 100% spełniał swoje funkcje.

Jaki rekuperator wybrać?

Tak więc to jaki rekuperator kto wybierze jest każdego indywidualną kwestią. Jednakże w dużej mierze o wyborze przesądza cena i zdecydowanie większa liczba osób decyduje się na rekuperatory ścienne, które mają porównywalny komfort użytkowania jak w przypadku rekuperatora tradycyjnego, a jest zdecydowanie tańszy. Coraz częściej okazuje się bowiem, iż rekuperacja jest koniecznością w budynkach, aby można było zachować w pomieszczeniach ciepło oraz czyste, a także zdrowe powietrze. W szczególności jeśli mamy do czynienia z budownictwem energooszczędnym, ponieważ dzięki niej są o wiele mniejsze straty ciepła, a dodatkowo można sporo zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie, gdyż przez to, iż dom nie będzie wietrzony za sprawą otwartego okna czy drzwi straty ciepła będą zdecydowanie mniejsze. Również w pomieszczeniach cały czas do czynienia będziemy mieć ze świeżym oraz przede wszystkim zdrowym powietrzem, ponieważ do domu nie będzie wlatywał dym, a także różnorakie zanieczyszczenia z zewnątrz. Także raz na zawsze pozbędziemy się problemu związanego z muchami oraz komarami, ponieważ dzięki rekuperatorowi w ogóle nie trzeba będzie otwierać do wietrzenia okien nawet jak będzie gorąco.