Dobra cyrkulacja powietrza jest priorytetem, które musi spełnić każde pomieszczenie, aby można było w nim bez obaw zamieszkać. Starsze typy i modele wentylacji nie dają rady, przy obecnym systemie budownictwa, nie są także efektywne. Coraz częściej stosuje się rekuperacje, która oferuje także szereg dodatkowych korzyści jak np. odzysk ciepła. Szczególnie polecany jest rekuperator w wymiennikiem obrotowym, użytkowania, a także oszczędności.
Czym jest rekuperator obrotowy?
Wentylator wyposażony w wymiennik obrotowy to coraz częściej stosowany model wentylacji pomieszczeń. Ze względu na swoją budowę i nieszczelność powoduje dodatkowe mieszanie się powietrza. Zbudowany jest z nawiniętej w okół osi karbowanej i gładkiej folii aluminiowej. Tworzą go zbiory kanalików. Odpowiada on za efektywną wentylację, a także odzysk ciepła, separacje wilgoci oraz separacje strumieni. Jego maksymalna sprawność sięga 85%. Mają one możliwość płynnej regulacji pracy wirnika. Używając ich także, nie musimy się martwić o problem odprowadzania spalin, ani odraszania. Urządzenia z wirnikiem obrotowym stosuje się w większości pomieszczeń biurowych i mieszkalnych. Eliminuje ona ryzyko powrotu do pomieszczeń, w których zabrudzenia i wilgoć dalej pozostają głównym problemem.
Odzysk wilgoci przez rekuperator obrotowy
Rekuperator obrotowy wyposażony jest w pokryty substancją higroskopijną wymiennik. Pochłania ona wilgoć tylko z powietrza usuwanego, aby następnie oddać ją do powietrza, które z powrotem trafia do pomieszczenia. Należy jednak pamiętać, że substancja higroskopijna może się zaimpregnować osadem i tłuszczem, a także innymi zanieczyszczeniami, które występują w powietrzu. Wymiennik obrotowy pracuje cały czas, filtrując to co do niego trafia, dlatego przy dłuższym okresie działania, może stracić swoją efektywność. Kiedy jego efektywność spadnie, warto go wymienić lub oddać do serwisowania przez firmę, która go montowała.
Odzysk energii przez rekuperator obrotowy
Rekuperator obrotowy gwarantuje oprócz dostarczenia świeżego powietrza, powinien gwarantować on również oszczędności energetyczne. Mimo, że zużywa więcej prądu, ta inwestycja może się zwrócić wraz z upływem czasu. Faktem jest, że zamontowany w nim dodatkowy wirnik obrotowy, może generować wyższy poziom hałasu, co może wpłynąć na komfort jego użytkowania.
Miejsca w których rekuperator obrotowy się nie sprawdzi
Mimo, iż jest on szczególnie polecany do wnętrz, gdyż zapewnia wysoką cyrkulację powietrza i jego odpowiednie nawilżenie, są pewne ograniczenia co do jego zastosowania. Nie sprawdzi się on w kuchniach restauracyjnych, gdyż duża ilość oparów tłuszczu, szybko uszkodzi warstwę higroskopijną, odpowiedzialną za utrzymywanie wilgoci w powietrzu. Nie jest on polecany również w pomieszczeniach, przeznaczonych dla osób palących. Grozi to ryzykiem, iż dym z papierosów dzięki temu systemowi wentylacji przeniesie się również do innych pomieszczeń. Unikajmy go również, w przypadku pomieszczeń, o już wysokim współczynniku wilgoci, np baseny. Tam dodatkowe nawilżenie powietrza, może sprawić, że będzie nam trudniej oddychać.