Przy budowie oraz użytkowaniu danego budynku czy też domu niezwykle istotne jest zadbanie o odpowiedni system wentylacyjny. Dzięki niemu zanieczyszczenia związane z ogrzewaniem przez komin czy piec nie pozostają w pomieszczeniach wewnątrz budynku oraz występuje stała wymiana powietrza. Takie funkcje posiada m.in rekuperator kominowy, który powinien być niezbędnym elementem każdego domu.
Na czym polega działanie rekuperatora kominowego?
Działanie tego typu rekuperatora oparte jest przede wszystkim na chęci pozbycia się z wnętrza domu powietrza, które zawiera szkodliwe zanieczyszczenia jak nadmiar dwutlenku węgla, bakterie oraz inne niepożądane substancje, które sprawiają, że powietrze jest złej jakości i jednocześnie zamiana jego na nowe i świeże. Dzięki wbudowanemu odpowiedniemu systemowi taki rodzaj rekuperatora odprowadza zanieczyszczone powietrze z produktami spalania na zewnątrz budynku tym samym zastępując go świeżym z zewnątrz.
Dokładniej rzecz ujmując zasada działania polega na tym, iż w rurze spalinowej komina spaliny posiadają bardzo wysoką temperaturę dochodzącą nawet do 800 stopni Celsjusza. Rekuperator kominkowy podłączony za regulatorem ciągu lub w bezpośrednim sąsiedztwie kolana wykorzystuje nagromadzone ciepło do ogrzania powietrza w wymienniku ciepła. Dzięki nadmuchowej funkcji wentylatora ogrzane powietrze jest automatycznie przesyłane kanałem powietrznym do dowolnego pomieszczenia w budynku.
Jakie są zalety stosowania rekuperatora kominowego?
Instalacja takiego sprzętu może wydawać się bardzo skomplikowana i kosztowna, jednak w porównaniu do korzyści jakie ze sobą niesie jest to warte swojej ceny oraz wysiłku instalacji. Do głównych zalet można zaliczyć m.in:
- Skuteczna ochrona przed smogiem – wentylacja za pomocą rekuperatora daje możliwość filtracji nawiewanego powietrza i tym samym pozbycia się smogu obecnego w powietrzu na zewnątrz budynku. Dodatkowo powietrze jest jonizowane i można pozbyć się z niego niechcianych bakterii.
- Oszczędność związana z wydatkami na ogrzewanie – wykorzystywanie ciepła w ramach wentylacji rekuperatorem kominkowym sprawia, iż ok. 50% ciepła można bez problemu odzyskać z powrotem dzięki czemu można zaoszczędzić na domowych wydatkach związanych z ogrzaniem domu;
- Możliwość kontrolowania ilości wymienianego powietrza – nie ma odgórnie narzuconych maksymalnych i minimalnych ilości wymienianego powietrza – to od domowników zależy ile powietrza chcą wymienić danego dnia;
- Komfort w użytkowaniu domu – przy stosowaniu rekuperacji kominowej nie ma konieczności tworzenia sztucznych przeciągów oraz otwierania okien aby wywietrzyć wszystkie pomieszczenia i wymienić w nich powietrze. Dzięki temu domownicy mają większy komfort korzystania ze wszystkich pomieszczeń w domu;
- Oszczędności inwestycyjne – dom, w którym zainstalowany jest rekuperator kominowy nie wymaga instalowania tak dużych ilości systemów grzewczych dzięki czemu można zaoszczędzić sporo środków związanych z ogrzewaniem.
Wszystkie wyżej wymienione zalety sprawiają, iż rekuperator kominowy jest dobrym rozwiązaniem dla utrzymania odpowiedniej temperatury oraz zapewnienia świeżego powietrza przez bardzo długi okres czasu.