System rekuperacji cieszy się coraz większą popularnością wśród właścicieli domów. Ma bowiem wiele istotnych zalet. Jednak przed decyzją o instalacji tego systemu w domu warto jest poznać najważniejsze informacje dotyczące rekuperacji.
Działanie rekuperatora
Mówiąc ogólnie działanie rekuperatora polega na zapewnieniu cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu, a tym samym na wymienia powietrza. Odbywa się to przez kanały wentylacyjne. Największą zaletą rekuperacji jest możliwość bardzo dużego odzysku ciepła z urządzeń funkcjonujących w domu. Innymi słowy, system rekuperacji jest systemem wysoko energooszczędnym. Wszystko dzięki temu, że rekuperator pozawala na odzyskanie bardzo dużej ilości ciepła z powietrza, które jest wydalane z domu, a następnie wykorzystanie tego powietrza do ogrzania domu w świeżym powietrzu, które jest do domu wtłaczane. Co ważne, rekuperacja jest bezpieczna i zapewnia wysoką higienę powietrza. Jest tak, gdyż powietrze zużyte w żadnym momencie nie miesza się z powietrzem zużytym.
Kiedy instalować system rekuperacji?
System rekuperacji najlepiej jest instalować w domach dopiero budowanych. W przypadku kiedy rekuperacja będzie już ujęta w projekcie domu, wówczas można mieć pewność, że cały system będzie działał prawidłowo. Nie oznacza to jednak, że rekuperacji nie można zainstalować w starszych domach. W takim przypadku kanały wentylacyjne wykorzystuje się jako kanały wywiewne. Natomiast dla prawidłowego działania nawiewu konieczne będą dodatkowe prace budowlane polegające na wykonaniu nowej instalacji z rur wentylacyjnych. Instalacja systemu rekuperacji w starszym budownictwie jest jednak możliwa.
Zalety systemu rekuperacji
Jak wspomniano, system rekuperacji ma wiele zalet. Przede wszystkim pozytywnie wpływa na samopoczucie domowników oraz poprawia sen. Wszystko dzięki stałej cyrkulacji powietrza. Dzięki temu w domu cały czas obecne jest świeże powietrze. Nie ma się zatem do czynienia z efekt niewywietrzonego pomieszczenia. Ma to ogromy wpływ na samopoczucie i ogólny stan zdrowia. System ten można zatem w szczególności polecić alergikom oraz osobom mającym problemy z układem oddychania. W szczególności jeśli takie problemy występują u dzieci. System rekuperacji ma także pozytywny wpływ na sam stan domu. Odpowiednia cyrkulacja powietrza nie pozwala bowiem na pojawienie się i rozwój pleśni. Ważne jest także to, że system rekuperacji działa niezwykle cicho. Zainstalowany np. na poddaszu jest niesłyszalny dla domowników.
Czy warto zainstalować rekuperację?
Koszt instalacji systemu rekuperacji może wynosić kilkanaście tysięcy złotych. Wszystko zależy od wybranego modelu, a konkretnie od funkcji jakie rekuperator będzie posiadał. Podczas swojego działania oczywiście system cały czas pobiera prąd. Jednak zalety rekuperacji, zwłaszcza dla zdrowia domowników, są ogromne. W domu spędzać bardzo dużo czasu. Ważne jest zatem, aby zadbać o świeże powietrze, dzięki któremu w domu będzie mieszkać się zdrowo i komfortowo. Jest to bardzo ważna zwłaszcza jeśli posiada się dzieci.