Odnawialne źródła energii już na dobre zagościły w budownictwie. Energooszczędność stała się dziś priorytetem już na etapie projektowania domu. To niewątpliwa korzyść dla nas wszystkich. Oprócz oszczędności, dbamy o środowisko. Jednym z takich urządzeń jest gruntowa pompa ciepła. To urządzenia bezpieczne, ekologiczne i nowoczesne. Wykorzystują energię ze środowiska naturalnego i nie ingerują w przyrodę. Czerpią z jej zasobów, ale nie wywołują żadnych negatywnych skutków.
Czym jest pompa ciepła z wymiennikiem gruntowym?
To sposób ogrzewania, który pobiera ciepło z ziemi. System rur ułożonych w gruncie rozprowadza czynnik grzewczy uzyskany z dolnego źródła ciepła. W tym przypadku jest to gleba. Idealnie byłoby, gdyby teren był mokry i gliniasty, ponieważ dostarcza więcej ciepła niż suchy piasek. Ciepło pobierane z gleby przekazywane jest do instalacji grzewczej, która posłuży do ogrzania domu. Taki system posiada praktycznie same zalety. Nie emituje spalin, nie zużywa paliwa, a za wytworzoną energie nie trzeba płacić. Zasilanie pompy ciepła pobiera niewiele energii, stąd jej koszty nie wzrosną drastycznie. W zależności od terenu, na którym znajduje się budynek, oraz wielkości działki mamy do wyboru trzy metody – pionowa, pozioma lub spiralna.
System poziomy
Przyjmuje się, że rury układane poziomo powinny być na głębokości 0,2 – 0,5 m poniżej granicy przemarzania. Należy wykonać odpowiedniej wielkości wykop. Następnie trzeba poprowadzić system rur na całej powierzchni wykopów w odstępach nie mniejszych niż 0,4 m i nie większych niż 1,2 m. Zasada jest taka, że im dłużej powierzchnia gruntu jest zamarznięta, odstępy powinny być większe. Należy dodać, że moc cieplna nie jest uzależniona od długości rury, a od powierzchni gruntu.
System pionowy
W tym wypadku wydajność COP jest wyższa. Ma to związek ze stałą temperaturą bez względu na porę roku. Rury umieszczone na głębokości 40 – 150 m, mają zapewnioną temperaturę ok.10 stopni Celcjusza zarówno latem jak i zimą. System jest droższy od poziomego. Wymaga bowiem utworzenia pionowych odcinków w formie pętli. Rura biegnie w dół, na końcu zawraca i biegnie ku górze.
System spiralny
Jest zbliżony do poziomego. Rury układa się na takiej samej zasadzie, są one jednak w formie spirali. Stosuje się taki system zazwyczaj, kiedy na inwestycję nie ma zbyt wiele miejsca. Prace montażowe są wtedy mniej kłopotliwe.
Wybór systemu uzależniony jest oczywiście od wielu czynników. Jeśli decydujemy się na takie właśnie rozwiązanie, już na etapie projektu domu należy takie prace zlecić profesjonalnej firmie zajmującej się montażem pompy ciepła z wymiennikiem gruntowym. Specjalistyczne obliczenia metrażu, projekt instalacji, zagospodarowanie gruntu i odpowiednia lokalizacja to tylko nieliczne parametry wpływające na efektywność działania systemu. Należy dodać, że nad wymiennikiem nie można sadzić roślin, których korzenie w przyszłości mogłyby uszkodzić rury. Działanie pompy obniża temperaturę gruntu o kilka stopni, przez co wegetacja roślin jest zakłócona.