W dobie stale rosnących cen, wszyscy szukamy oszczędności. Największe koszty generuje ogrzewanie elektryczne, które jest mimo wszystko niezbędnym elementem wyposażenia domu. Jednak, wraz z postępem technicznym pojawiły się nowe sposoby na zmniejszenie rachunków, a także zmienienie swoich domów w prawdziwe energooszczędne twierdze. Jednym z takich rozwiązań jest pionowy wymiennik ciepła, który pozwala efektywnie wykorzystać energię zawartą w gruncie.
Czym jest pionowy wymiennik ciepła?
Pionowy wymiennik ciepła, to nic innego jak sondy zapuszczone w głąb gruntu. Pomaga to wykorzystać ciepło płynące z wnętrza. Temperatura w gruncie wraz z głębokością wzrasta, nie zależnie od warunków atmosferycznych. Występuje tu zależność, im dłuższy jest pionowy wymiennik ciepła, tym efektywniej będzie je odzyskiwał z wnętrza gruntu. Rurki wypełnione są specjalnie przygotowaną mieszanką, która spełnia zadanie efektywnego przewodnika cieplnego. Pamiętajmy jednak o pewnych ograniczeniach, które wynikają z przepisów Prawa Geologicznego. Przy zapuszczeniu sond na długość przekraczającą 30 m, wiąże się z wykonaniem dodatkowego projektu, a także z zebraniem odpowiedniej dokumentacji. Ilość planowych odwiertów zależy od indywidualnego zapotrzebowania na ciepło. Decydując się na pionowy wymiennik ciepła, dopasujmy go warunków panujących na działce, a także własnych możliwości finansowych.
Rodzaje pionowych wymienników ciepła
Obecnie na polskim rynku dostępne są trzy modele pionowych wymienników ciepła. Zaliczamy do nich:
- wymiennik pojedynczy- wyposażony jest w sondę o kształcie litery U. Dostępne są one o różnym rozmiarze średnic.
- wymiennik podwójny- również posiada sondę w kształcie litery U, jednak jest ona zdublowana.
- wymiennik o kształcie dwóch, współosiowych rur- często określany jako wymiennik koaksjalny. Jest to jeden z najczęściej stosowanych modeli.
Pamiętajmy, bez względu na jaki model się zdecydujemy, wybierzmy doświadczonego i kompetentnego instalatora. Od prawidłowego podłączenia będzie zależał efektywny odzysk ciepła. Pomoże on dobrać też nieodłączny element, czyli pompę ciepła, uwzględniając przy tym wszystkie niezbędne czynniki. Ważne jest również zapewnienie na działce wystarczająco dużej ilości miejsca, na swobodne wywiercenie otworów pionowego wymiennika ciepła.
Etapy montażu
Montaż pionowego wymiennika ciepła przebiega w kilku etapach. Tylko kolejne, poprawne ich wykonanie gwarantuje bezawaryjną i efektywną pracę pionowego wymiennika ciepła. Instalacja przebiega w następujących krokach:
- rozpoczyna się od wywiercenia otworów, na odpowiednią długość dopasowaną do sond. Zwykle wykorzystuje się rury ze specjalnymi osłonami.
- należy ocenić stabilność ścian odwiertu, jeśli jest ona zadowalająca, można przejść do wprowadzania sond pionowego wymiennika ciepła.
- wolną przestrzeń wypełnia się specjalną mieszanką, stanowiącą przewodnik cieplny.
- te same kroki należy powtórzyć w przypadku montażu pozostałych sond.
- po skończonym montażu należy sprawdzić szczelność i poprawność zainstalowania wszystkich elementów.
Po zakończeniu tych etapów, pionowy wymiennik ciepła jest gotowy, by podłączyć go do pompy ciepła. Zapewni on efektywny odzysk ciepła, a także znaczne obniżenie kosztów ogrzewania pomieszczenia.