Nieinwazyjna wentylacja mechaniczna – wszystko co powinieneś wiedzieć

System wentylacji jest bardzo istotnym elementem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania w domu. W powietrzu powiem możne znajdować się wiele szkodliwych substancji i związków, które mogą narazić ludzkie zdrowie na uszczerbek przy stałym z nimi kontakcie. Do najniebezpieczniejszych związków należy dwutlenek węgla i para wodna, których nadmierne wdychanie powoduje bóle głowy, ogólne zmęczenie oraz osłabienie dróg oddechowych. Poprzez regularny kontakt z różnego rodzaju zanieczyszczeniami jesteśmy narażeni na wywołanie reakcji alergicznej a nawet zwiększamy ryzyko wystąpienia u nas nowotworów. W związku z tym warto zadbać o prawidłowo funkcjonującą wentylacje w budynku, w którym często przebywamy po to, aby zniwelować ryzyko wystąpienia zjawisk chorobowych. Ponadto, prawidłowo wentylowany budynek zachowuje odpowiedni stopień suchości powietrza, co z kolei pozwala uniknąć występowania takich zjawisk jak parujące szyby, grzyby na ścianach czy nie dające się wysuszyć pranie.

Prawidłowa wentylacja

Dobrze działająca wentylacja domowa powinna cechować się następującymi faktami:

  • zapewnia dobrą jakość powietrza w pomieszczeniach
  • ma regulowaną wydajność
  • zapobiega rozwojowi pleśni i grzybów
  • nie powoduje przeciągów
  • usuwa nadmierną ilość ubocznych ,,efektów” funkcjonowania gospodarstwa domowego z powierzchni mieszkalnej np. dwutlenku węgla, pary wodnej, dymu papierosowego

Podczas procesu planowania systemu wentylacyjnego dla naszej powierzchni mieszkalnej należy zwrócić uwagę na to, iż należy zapewnić dopływ strumieni powietrza według określonych wytycznych, w zależności od pomieszczenia, określonego w normie Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej.

Popularne sposoby wentylacji

Jednym z najczęściej wybieranych rodzajów wentylacji jest wentylacja naturalna, której prawidłowe funkcjonowanie jest zależne od różnicy temperatur wewnątrz i poza budynkiem. Jeśli różnica jest duża, wentylacja działa lepiej. W związku z tym takie rozwiązanie bardzo dobrze sprawdzi się w okresie zimowym, zaś słabiej w letnim. Jej sporą zaletą jest niski koszt eksploatacji i inwestycji a także oszczędność miejsca. Współczesne badania mówią jednak o tym, iż szczelne budownictwo powoduje, iż wentylacja tego typu nie zapewnia dobrej jakości powietrza, co wpływa bezpośrednio na samopoczucie mieszkańców budynku.

Ciekawym współczesnym rodzajem systemu wentylacyjnego jest również nieinwazyjna wentylacja mechaniczna wyciągowa, składająca się z wentylatora kanałowego, kanałów oraz kratek wywiewnych zlokalizowanych w pomieszczeniach, w których taki system jest niezbędny (np. w łazience i kuchni). Aby wentylacja działała prawidłowo należy regulować nawiewy według określonych wytycznych. Stosowanie takiego rozwiązania zapewnia maksymalną skuteczność wymiany powietrza a także pozwala na oszczędność kosztów eksploatacji i inwestycji, w porównaniu do kosztów budowy komina. Warto również w zaletach zwrócić uwagę, iż taki system wentylacyjny nie zabiera wiele miejsca w budynku w przeciwieństwie do kominów, które pochłaniają dość sporą ich powierzchnię. Wentylacja mechaniczna zasilana jest dzięki energii elektrycznej.