Montaż rekuperatora – dlaczego Polacy decydują się na tę inwestycję?

Działanie energooszczędnej i komfortowej wentylacji nie kończy się na zakupie najlepszego sprzętu na rynku. System generujący oszczędności i poprawiający wygodę mieszkania musi spełniać takie warunki jak: dobre zaprojektowanie, rzetelne wykonanie instalacji przez ekipę specjalistów oraz wysokiej klasy, odpowiednio wyregulowany sprzęt.

Jak działa system rekuperacji?

Dobrze działający system rekuperacji pomaga osiągać oszczędności w ogrzewaniu i obniżać parametry zużycia energii w sezonie zimowym oraz poprawiać i utrzymywać wysoką jakość powietrza. Ważna dla zdrowia użytkownika jest szczególnie ta druga sytuacja. Przebywanie w niewentylowanym pomieszczeniu przyczynia się do wzrostu stężenia dwutlenku węgla, który powoduje spadek koncentracji czy uczucie senności. Wentylacja mechaniczna utrzymuje niski poziom CO2 w mieszkaniu oraz filtruje powietrze, przez co wewnątrz jest ono bardziej czyste niż na zewnątrz.

Aby system sprawnie zadziałał, należy poprowadzić odpowiednią instalację wentylacyjną przez techniczną przestrzeń budynku. Szczególnie ważne jest utworzenie przewodów wentylacyjnych, przez które będzie przedostawać się powietrze. Kanałami nawiewnymi powietrze wchodzi do pomieszczeń czystych, jak np. salon. Kanałami wywiewnymi odbywa się przeciwny ruch powietrza. Z kuchni lub toalety powietrze przechodzi do rekuperatora a potem na zewnątrz budynku.

Zaletą rekuperacji jest fakt, że do każdego pomieszczenia przedostaje się powietrze, mimo że nie we wszystkich miejscach znajdują się punkty nawiewne i wywiewne. Dobre funkcjonowanie instalacji polega na dobrym dobraniu średnic kanałów wentylacyjnych. Pozwalają one na przepływ ilości powietrza odpowiedniej dla budynku, jednak muszą być zaizolowane wełną mineralną.

Jak przebiega proces montażu?

Komfort mieszkania można poprawiać na każdej płaszczyźnie: od wyposażenia, przez kolory ścian aż do rzeczy zwiększających odczucia. Najbardziej odczuwalne są temperatura, poziom wilgotności oraz jakość powietrza. Powietrzem o odpowiednich parametrach oddycha się lżej i przyjemniej, mimo zamkniętych okien czy temperatury zewnętrznej.

System rekuperacji montuje się, gdy:

  • dom ma być wybudowany z nowoczesnych i szczelnych materiałów budowlanych,
  • dominuje chęć zaoszczędzenia na eksploatacji budynku, w tym na ogrzewaniu,
  • dąży się do oddychania przefiltrowanym powietrzem a także usunięcia alergenów i wilgoci,
  • temperatura pomieszczeń ma być utrzymywana na jednakowym poziomie bez konieczności wychładzania poprzez otwieranie okien,
  • chce się żyć w zgodzie ze środowiskiem przez stosowanie ekologicznych systemów grzewczych,
  • część stolarki okiennej ma być nieotwierana,
  • chce się unikać owadów bez konieczności stosowania środków chemicznych czy montowania moskitier,
  • ma dojść do szybkiego usunięcia zapachów po przygotowywaniu jedzenia,
  • dąży się do uzyskania darmowej energii ze wszystkich źródeł, np. po zainstalowaniu gruntowego wymiennika ciepła,
  • montuje się ogrzewanie oparte na pompie ciepła, zmniejszając zapotrzebowanie na ciepło, oszczędzając pieniądze na tej inwestycji.