Wentylacja z rekuperacją cieszy się coraz większą popularnością. Przede wszystkim dlatego, iż jest ona skuteczna i oszczędna. Nie bez znaczenia jest także fakt, iż jest bezpieczna dla mieszkańców. Aby jednak system rekuperacyjny działał w sposób prawidłowy musi być właściwie zamontowany. Oto kilka zasad, których należy się trzymać przy montażu systemu wentylacji z rekuperacją.
Po pierwsze projekt
Aby montaż rekuperacji został przeprowadzony w sposób prawidłowy konieczne jest wcześniejsze sporządzenie projektu. Dobrze przygotowany projekt obejmować będzie wszystkie pomieszczenia, w których konieczna jest wymiana powietrza. To przekłada się na zaplanowanie ułożenia wszystkich sieci przewodów w systemie wentylacyjnym. Projekt systemu wentylacji z rekuperacją zakłada także odpowiednie rozmieszczenie punktów wywiewnych i nawiewnych. Dopiero na podstawie dobrze sporządzonego projektu możliwy będzie skuteczny montaż rekuperacji.
Instalacja grzewcza
Montują rekuperację uwagę zwrócić należy także na parametry instalacji grzewczej. Jest to ważne zwłaszcza wtedy, kiedy w domu wcześniej funkcjonowała wentylacja grawitacyjna. W tym przypadku sprawdzić należy czy nie ma konieczności zmiany parametrów systemu grzewczego. W innym wypadku może to skutkować tym, iż system wentylacji z rekuperacją będzie po prostu działał nieprawidłowo.
Kanały wentylacyjne
Przy montaży wentylacji z rekuperacją bardzo ważny jest prawidłowy dobór kanałów wentylacyjnych. Na rynku dostępne są kanały wentylacyjne o różnych parametrach. Dlatego ich właściwy dobór jest tak ważny. To uzależnione jest między innymi od rodzaju nieruchomości oraz pomieszczeń, w których wentylacja ma zostać zamontowana. Co więcej, dobrze dobrane kanały wentylacyjne powinny pozwolić na łatwy do nich dostęp, a tym samym łatwe ich czyszczenie.
Wybór pomieszczenia na rekuperatory
Decydując się na system wentylacji z rekuperacją pamiętać należy, że rekuperatory wymagają szczególnych warunków do swojej prawidłowej pracy. Mowa tu przede wszystkim o właściwej temperaturze. Montaż rekuperatorów przeprowadzony powinien zostać w pomieszczeniu zapewniającym temperaturę minimum 5 stopni. Dlatego nie jest dobrym rozwiązaniem, aby rekuperator stanął w zimniej i nieogrzewanej piwnicy. Może to znacząco wpłynąć na jego nieprawidłową pracę.
Moc rekuperatora
Montują rekuperator nie można zapomnieć o jego mocy. Jeśli ta będzie zbyt mała może to oznaczać zbyt małą ilość świeżego powietrza dostarczanego do pomieszczeń. To może odbić się na domowym budżecie, gdyż system wentylacji może nie spełniać wymagać co do swojej energooszczędności.