Kratka higrosterowana

Higrosterowana kratka wyciągowa wykorzystywana do automatycznej wentylacji wywiewnej i wentylacji hybrydowej, w obiektach mieszkalnych jednorodzinnych, wielorodzinnych i przydatności społecznej. Kratki wyciągowe higrosterowane likwidują zużyte powietrze z kuchni, łazienki, toalet oraz pozostałych wnętrz technicznych. Większe strumienie powietrza eliminowane są z wnętrz, w jakich na skutek działalności mieszkańców rośnie stopień wilgoci względnej powietrza.

Kratka wywiewna higrosterowana

Przeważnie funkcją dostępnych na rynku kratek jest doskonałe schowanie wejścia do przewodu wentylacyjnego. Kratki higrosterowane, identycznie jak nawiewniki, są zaopatrzone w sensory odpowiadające na wilgotność. Dzięki temu kratki dopasowują własną przepustowość do obecnych potrzeb. Wraz ze wzrostem wilgotności w mieszkaniu podnosi się ilość powietrza, jaka może przepłynąć poprzez kratkę. Zapewnia to natychmiastowe wyeliminowanie powietrza z zawilgoconego wnętrza.

Co musimy wiedzieć?

Kratki higrosterowane wywiewne samoregulujące są dedykowane do wyciągu powietrza z wnętrz sanitarnych rodzaju: kuchnia, łazienka lub toaleta. Mogą być wykorzystywane w budownictwie mieszkaniowym, biurowym, przydatności społecznej w tymże szpitale, poradnie zdrowia, szkoły. Kratka higrosterowana wywiewna, identycznie jak odmienne kratki wentylacyjne, montowana jest w ścianie bądź stropie oraz jest dedykowana do wyciągu powietrza z wnętrz sanitarnych rodzaju: kuchnia, łazienka lub toaleta.

Jak funkcjonuje mechanizm higrosterowany?

Kratka higosterowana zaopatrzona jest w sensor wiązki taśmy poliamidowej. Taśma pod naciskiem zmian wilgoci w powietrzu zmienia własną długość, co wywołuje większe czy mniejsze otwarcie przepustnicy natomiast co za tymże idzie, doprowadzenie większego czy mniejszego prądu powietrza do wnętrza. Kratki higrosterowane mogą być zaopatrzone w mechanizm elektryczny umożliwiający podniesienie ruchu powietrza uruchamiany np. ręcznie, wyłącznikiem oświetlenia bądź detektorem ruchu.

Nieodzowność używania kratek pochodzi z oszczędności energii Konstrukcja nowo budowanych i remontowanych budynków wywołuje, iż na potrzeby powietrza wentylacyjnego potrzeba chociażby przeszło 50% zapotrzebowania na ciepło. Zmniejszenie utrat termicznych pochodzi z ograniczenia strumienia powietrza usuwanego z wnętrza. W mieszkaniu mamy parę wnętrz, z jakich usuwamy powietrze (kuchnia, łazienka, WC). Jeśli w kuchni będzie przyrządzany posiłek, natomiast w inne nie będą wykorzystywane, to wentylacja w kuchni będzie funkcjonowała najintensywniej. W innych miejscach strumienie eliminowane są niewielkie.

Jak rzeczywiście funkcjonuje wentylacja pomieszczeń?

Biorąc pod uwagę jeszcze powszechniejszą cyrkulację stolarki okiennej, przekazanie świeżego powietrza jest w owej chwili jednym spośród większych kłopotów w budownictwie mieszkaniowym. Każdy system klimatyzacji powinien funkcjonować w tenże sposób, aby niezależnie od generatora podciśnienia (tzn. komina wentylacji grawitacyjnej bądź technicznego wentylatora wyciągowego) dostarczał do wnętrz właściwą ilość powietrza.