W dzisiejszych czasach nikt nie wyobraża się w pełni zautomatyzowanych instalacji. Pozwala ona na sterowanie większością aspektów funkcjonowania w budynku, na czele z ogrzewaniem i wentylacją. W pomieszczeniach spędza się większość życia. To w nich głównie się pracuje i odpoczywa. Z tego powodu warto zadbać o komfort przebywania w takich miejscach.
Dlaczego należy sterować rekuperatorem?
Skuteczność wentylacji zależy od prawidłowego działania całej instalacji a to prowadzi do podwyższenia komfortu przebywania w pomieszczeniu oraz oszczędności na ogrzewaniu. Dzięki niej wymiana powietrza działa autonomicznie od panujących warunków atmosferycznych. Rekuperator odzyskuje ciepło wywiewane z pomieszczenia nawet w 95%. Aby osiągnąć takie wyniki, należy odpowiednio im sterować. Zmiana parametrów przeważnie jest prowadzona na odległość. Wymiennikiem ciepła można sterować za pomocą aplikacji lub poprzez przeglądarkę internetową. Na przykład przed powrotem do domu po dłuższej nieobecności można nastawić żądaną temperaturę na dany dzień. Po przyjeździe ma się pewność, że budynek będzie ogrzany. Działa to także w drugą stronę. Po wyjeździe istnieje opcja zdalnego wyłączenia systemu czy zmniejszenia temperatury. Sterowniki pozwalają sprawować większą kontrolę nad układem i optymalizować zużycie energii.
Rodzaje sterowników
Odpowiednio działająca instalacja powinna być wyposażona w dedykowaną niej automatykę. Składają się na nią sterowniki znajdujące się wewnątrz centrali oraz manipulatory. To one odgrywają najważniejszą rolę w zakresie funkcjonowania systemu rekuperacji. Przy ich pomocy obsługuje się nagrzewnice, chłodnice czy wentylatory. Przybierają one różne postaci. Manipulatory to panele z kilkoma przyciskami lub monitory LED sterowane dotykowo. Podłącza się je do centrali przewodami o niskim napięciu. Montuje się je w łatwo dostępnym miejscu tak, aby w prosty sposób sprawdzać parametry pracy i je regulować. Do jednej centrali można podłączyć większą ilość manipulatorów, by móc nią sterować z różnych pomieszczeń.
Funkcje podlegające sterowaniu
Jak wspomniano, sterowanie odbywa się na kilku poziomach. Manipulacja odbywa się w czasie rzeczywistym za pomocą urządzeń mobilnych i bezpośrednio w centrali lub przez zaprogramowanie systemu zgodnie danymi wprowadzonymi do kalendarza. Taką funkcję zapewniają czujniki wspomagające sterowanie, które dostarczają niezbędnych danych o temperaturze, wilgotności, ciśnieniu czy stężeniu CO2. Bardzo ważnym parametrem jest oszronienie rekuperatora. Stan sprawdza się podczas silnych mrozów kiedy wymiennik ciepła nie pracuje i panuje niska wilgotność usuwanego powietrza. Moduł antyzamrożeniowy kontroluje sytuację i ostrzega użytkownika. Dzięki temu można od razu przeciwdziałać takiej sytuacji. Rozmrożenie następuje na pomocą wyłączenia nawiewu, uruchomienie nagrzewnicy lub recyrkulację powietrza. Odpowiednie sterowniki pozwalają na manipulację także innymi parametrami, jak: wydajność – poprzez wybór zakresu działania, temperatura powietrza, ilość świeżego powietrza – poprzez regulację pracy przepustnic i wentylatorów, ciśnienie i dystrybucja powietrza.