Jaki rekuperator wybrać?

rekuperator

Koszty energii stale rosną, czego następstwem jest szukanie oszczędności. Szczelność i dobra izolacja pomieszczenia nie są już wystarczające. Potrzeba urządzeń wielofunkcyjnych, które oprócz oszczędności będą generowały też ciepło, a także zagwarantują odpowiednią cyrkulację powietrza. Coraz popularniejsza stała się wentylacja z odzyskiem ciepła, jako zastąpienie starych systemów, które w nowym budownictwie nie są już efektywne. Rozwiązaniem tych problemów staje się montaż rekuperacji. Jaki rekuperator wybrać, by działał efektywnie?.

Rodzaje rekuperatorów

Wybór odpowiedniego rekuperatora musimy zacząć od dokładnego poznania ich rodzajów. Na rynku, do wyboru mamy trzy podstawowe rodzaje, które jednak znacząco się od siebie różnią. Rekuperatory, możemy podzielić na:

  • rekuperatory z wymiennikiem krzyżowym- są one najtańsze, jednak nie mają najlepszych parametrów pracy. Przepływające powietrze jest rozdzielane pomiędzy płytami, co oznacza, że zarówno strumień napływający jak i wychodzący są osobne. Ciepło przenikające przez płyty, które jednak są siedliskiem wielu bakterii, może narazić nas np. na niepożądane zapachy. Ten rodzaj rekuperatora, nie będzie również efektywny przy temperaturze poniżej 5 stopni Celsjusza.
  • rekuperatory z wymiennikiem obrotowym- to droższe rozwiązanie, wyposażone w bęben obrotowy, a także folię aluminiową i płyty moliporowe. Dodatkowo, nawilżają powietrze, poprzez warstwę higroskopijną. Mają bardzo wysoki współczynnik sprawności- 80%. Jednak zastosowanie w nim części, które są w ciągłym ruchu zwiększa hałas, a także ryzyko awarii.
  • rekuperatory z wymiennikiem przeciwprądowym- to rozwiązanie najczęściej pasujące do budownictwa jednorodzinnego. Mają one zupełnie inny sposób przepływ powietrza. Strumienie płyną w równolegle w przeciwnych kierunkach. Ich procent sprawności to 90%, najwyższy z obecnych na rynku produktów. Dodatkowo są one wyposażone w spiralnie skręcone blachy aluminiowe, tworzą one szczeliny, umożliwiając swobodny przepływ powietrza.

Rekuperatory nie zależnie od rodzaju mają swoje wady i zalety, przy wyborze warto zasugerować się oprócz tego, naszymi możliwościami finansowymi.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rekuperatora?

To urządzenia, które mają spełniać wiele funkcji: wentylować, oszczędzać, a także odzyskiwać ciepło. W tym przypadku musimy zwrócić uwagę na:

  • sprawność rekuperatora- to najważniejszy parametr w przypadku odzyskiwania ciepła. W tym wypadku, warto zainwestować w urządzenie o sprawności 90% i więcej. Są one droższe, ale ta inwestycja zwróci się w przypadku niższych kosztów ogrzewania.
  • wydajność i spręż- im wyższe jest ten współczynnik, tym lepszą wymianę powietrza gwarantuje urządzenie. Spręż wskazuje na to jak duże opory może pokonać rekuperator w instalacji. Jego optymalna wartość powinna być na poziomie 150 Pa i więcej.
  • rodzaj wentylatorów- muszą być one trwałe i energooszczędne
  • By Pass- to ważna zasada działania, polegająca na kierowaniu powietrza na wymiennik, dzięki temu powietrze o odpowiedniej temperaturze może być wtłoczone do pomieszczenia.
  • sterowanie- ważne jest aby dobrać je tak, by rekuperator nie wymagał codziennej ręcznej obsługi. Raz zaprogramowany będzie pracował w wyznaczonym trybie.
  • ochrona antyzamrożeniowa- zwróćmy na to uwagę, by rekuperator nie zachodził szybko szronem. Dobrym rozwiązaniem, są urządzenia z zamontowaną nagrzewnicą.

Oprócz wyżej wymienionych parametrów, ważny jest również serwis i system gwarancyjny. Rekuperatory wymagają serwisowania, dlatego dobrze by zajmowali się tym profesjonaliści. Są to urządzenia mechaniczne, więc nie można wykluczyć ich awarii. Dobrze by karta gwarancyjna obejmowała wszystkie usterki mechaniczne.