GWC pod domem

gwc

Gruntowy wymiennik ciepła pod budynkiem to nowoczesne i ekonomiczne rozwiązanie dla domu jednorodzinnego. Jego instalacja sprowadza się do czerpania pośrednich korzyści z naturalnej wymiany ciepła. Jego montaż to nie tylko poprawa bilansu energetycznego, ale także usprawnienie procesu wentylacyjnego budynku. Podpowiadamy, z jakich jeszcze powodów warto zdecydować się na montaż gruntownego wymiennika ciepła pod domem.

Gruntowny wymiennik ciepła pod domem jednorodzinnym

Zamontowanie gruntownego wymiennika ciepłego pod domem przede wszystkim ogranicza utratę ciepła do gruntu. Warto jednak wiedzieć, że ponadto umożliwia wykorzystywania jego przewodzenia do uzyskania ciepła bezpośrednio od otoczenia, absorbując to, które dostaje się do gruntu. Pozwala ono także na dostosowanie temperatury w pomieszczeniu do konkretnych warunków atmosferycznych. Zimą wspiera ogrzewanie budynku a latem pomaga w jego ochłodzeniu.

Jak działa GWC pod budynkiem?

Zasadniczy wpływ na pracę gruntownego wymiennika ciepła poza materiałami mają trzy czynniki: głębokość ułożenia, miejsce ułożenia oraz rodzaj gruntu. Dzięki temu zachodzi proces schładzania powietrza wentylacyjnego, które trafia ostatecznie do naszego domu. Wiele zależy od rodzaju gruntu. Wymienniki ulokowane w gruncie piaszczystym mogą potrzebować regeneracji, natomiast te umieszczone w gruncie gliniastym cechują się dużą żywotnością i raczej nie będą tej regeneracji wymagały.

Głębokość ułożenia gruntowego wymiennika ciepła ma swoje bardzo istotne znaczenie. Jeżeli zostanie on umieszczony zbyt płytko, podczas mrozów rury mogą zamarzać. Latem także GWC przestanie być skuteczny, ponieważ przechwyci nagrzanie się gruntu. Zbyt głębokie umieszczenie wymiennika nie ma natomiast żadnego sensu, ponieważ od dwóch metrów w dół temperatura jest już taka sama.

Jakie są największe zalety zamontowania gruntownego wymiennika ciepła pod domem?

Osoby, które skorzystały z możliwości umieszczenia gruntownego wymiennika ciepła wymieniają wiele różnych zalet takiego rozwiązania. Na pierwszy plan wysuwa się argument ekonomiczny. Obecność cieplejszego powietrza w zimie wpływa bowiem bezpośrednio na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Latem natomiast powietrze jest schładzane co pozwala zaoszczędzić na kosztach klimatyzacji.

Gruntowny wymiennik ciepła zamontowany pod domem to także doskonałe zabezpieczenie wymiennika odzysku ciepła, który znajduje się w centrali wentylacyjnej. Pomaga on dobrze wykorzystać stratę ciepła do gruntu, ponadto zastosowanie go będzie korzystniejsze finansowo w momencie kopania fundamentów. GWC znajdujący się pod budynkiem nie zmienia powierzchni działki.

Ze względu na dużą ilość zalet, zamontowanie gruntownego wymiennika ciepła pod domem jest doskonałym rozwiązaniem dla każdego kto pragnie, aby jego dom był nowoczesnym miejscem, które rozsądnie gospodaruje energią. GWC pod domem to nie tylko gwarancja oszczędności, ale także doskonałe gospodarowanie zasobami, które otaczają nas na co dzień i funkcjonują w naturalnym środowisku.