GWC, czyli inaczej gruntowy wymiennik ciepła, wydaje się być dobrym dodatkiem do wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Zdecydowanie poprawia jej efektywność i pozwala jeszcze bardziej zaoszczędzić na ocieplaniu domu. Najprościej mówiąc, polega to na wykorzystaniu gruntu do podgrzewania lub chłodzenia powietrza, w zależności od pory roku. Ponad to, rodzajów gruntowego wymiennika ciepła jest bardzo wiele. Dzielą się one na przeponowe (powietrze nie płynie w bezpośrednim kontakcie z gruntem, a jest oddzielone przeponą) i bezprzeponowe. Wyróżnia się przede wszystkim:
- Wymienniki rurowe (wymienniki przeponowe, zbudowane zazwyczaj z rur i kształtek o średnicy około 160-200mm, które stosuje się również podczas wykonywania zewnętrznych instalacji kanalizacyjnych)
- Wymienniki żwirowe (wymienniki przeponowe, których zadaniem jest przepuszczanie powietrza przez wykop ze żwirem lub innym kruszywem o dużej granulacji)
- Wymienniki płytowe (wymienniki bezprzeponowe, które dzięki specjalnym płytom z tworzywa sztucznego, są w stanie stworzyć przestrzeń do bezpośredniego kontaktu między przepływającym powietrzem, a przygotowanym podłożem)
- Wymienniki glikolowe z czynnikiem chłodniczym
Jak działa gruntowy wymiennik ciepła?
Długa rura umieszczona na odpowiedniej głębokości (zazwyczaj 30cm), sprawia, że grunt jest w stanie podgrzewać lub chłodzić powietrze zewnętrzne. Jeden jej koniec jest podłączony do centrali wentylacyjnej, drugi natomiast mieści się w ogrodzie i jest wystającą na pół metra czerpnią z daszkiem. Powietrze powinno przepływać przez gruntowy wymiennik ciepła, gdy temperatura na dworze osiąga więcej niż 20 stopnie lub mniej niż 10 stopni Celsjusza. Natomiast, kiedy temperatura waha się między 10, a 20 stopniami Celsjusza, powietrze przepływa przez czerpnię w ścianie. Warto pamiętać, aby nie rezygnować z wcześniej wspomnianej czerpni w ścianie, z uwagi na uciążliwą zmienność warunków atmosferycznych.
Zalety gruntowych wymienników ciepła
- Ogrzewanie powietrza zimą i schładzanie latem
- Dbałość o środowisko naturalne
- Skuteczna wentylacja bez względu na porę roku
- Znaczna oszczędność energii
- Dowilżanie powietrza zimą i osuszanie latem
- Zwalczanie różnego rodzaju bakterii i grzybów
- Opcja przygotowania ciepłej wody użytkowej
- Możliwość połączenia z tanim źródłem energii jakim jest na przykład pompa ciepła w instalacji
Wady gruntowych wymienników ciepła
- Wysokie koszty inwestycyjne
- Trudny dostęp do fachowców, spowodowany faktem, że instalacja wciąż nie należy do powrzechnych rozwiązań
- Dodatkowe koszty związane z pracami ziemnymi
- Uciążliwa konieczność zamontowania czerpni do gruntowego wymiennika ciepła, która według polskiego prawa musi być zamontowana conajmniej 2 metry nad powierzchnią przyległego terenu
- Mała konkurencja na rynku
Podsumowanie
Gruntowy wymiennik ciepła, to rozwiązanie dla tych, którym zależy na ujednoliceniu temperatury w budynku, bez względu na porę roku. Ponad to, jest zarówno ekonomiczny, jak i ekologiczny. Decydując się na instalację, warto jednak przemyśleć wszystkie kwestie związane z wielkością działki, paramentrami gruntu oraz wysokością dostępnego budżetu.