Jednym z popularnych energooszczędnych rozwiązań, jest zainwestowanie w wentylacje z rekuperatorem. Jednak warto też rozważyć zainwestowanie w gruntowy wymiennik ciepła. Daje on wiele korzyści.
Podstawowe informacje o gruntowych wymiennikach ciepła
Gruntowy wymiennik ciepła składa się z rur, które zostają zakopane w ziemi, a także złoża, które jest zbudowane z płukanego żwiru. Rurowe wymienniki muszą posiadać dostateczną powierzchnię, które będzie przyjmować ciepło, a także zagwarantuje małe ruchu powietrza. W praktyce, zazwyczaj stosuje się rury PCV, których średnica wynosi około 200 mm. Łączna długość wentylacji przy jednorodzinnym budynku, może być dłuższa niż 50 metrów. Największa efektywność ma miejsce, kiedy grunt jest wilgotny i charakteryzuje się stosunkowo małym oporem. W miejscu, w którym rury się kończą, umieszcza się specjalną studzienkę, której zadaniem jest zbieranie wody.
Wymienniki żwirowe, mogą się znajdować na gruntach, które mają niski poziom wód gruntowych. Objętość złoża, przypadającego na dom jednorodzinny powinna wynosić około 12 metrów sześciennych. Aby powietrze dochodziło do złoża i było odprowadzane konieczne jest zamontowanie specjalnych rur, które znajdują się w żwirze.
Jak działa gruntowy wymiennik ciepła?
Powietrze, które dostaje się do domu, najpierw przepływa przez gruntowy wymiennik ciepła. Dzięki temu zimie ma ono działanie ocieplające, a latem ochładza. Jeśli instalacja wentylująca ma być rozbudowana o gruntowy wymiennik ciepła, bardzo ważne jest to, aby pamiętać o stworzeniu dodatkowej czerpni powietrza, która będzie potrzebna, kiedy zmiana temperatury powietrza w pomieszczeniu nie będzie potrzebna.
Dlaczego warto się zdecydować na gruntowy wymiennik ciepła?
Można wymienić kilka powodów, które świadczą o tym, że zamontowanie gruntowego wymiennika ciepła to dobre rozwiązanie. Przede wszystkim, zapewnia on brak szronienia wymiennika, który pozwala na odzyskanie ciepła w czasie zimy. Kolejną zaletą, jest brak potrzeby dodatkowego ogrzewania powietrza, kiedy temperatura jest niska. Z kolei w lecie, gruntowy wymiennik ciepła, zapewnia darmowe chłodzenie budynku. Gwarantuje on także, działanie antybakteryjne, redukuje stężenie bakterii oraz grzybów w powietrzu.
Gruntowy wymiennik ciepła, można zamontować w różnych miejscach m.in.: pod budynkiem, pod dowolnym terenem zimowym czy pod parkingiem. Jego lokalizacja jest dostosowane do warunków i potrzeb. Ważne jest to, żeby był on maksymalnie wydajny i nie generował dodatkowych opłat.
Gruntowy wymiennik powietrza wiąże się z wieloma zaletami. Dzięki niemu możliwe jest ochładzanie lub podgrzewanie powietrza w pomieszczeniu. Ponadto umożliwia on stabilizowanie wilgotności powietrza. Warto rozważyć jego budowę, aby system wentylacyjny działał bardziej efektownie. Jest on energooszczędny, dzięki czemu można znacznie zaoszczędzić. Gruntowy wymiennik ciepła to jak najbardziej korzystne rozwiązanie, które jest polecane przez wielu użytkowników.