Ważnym czynnikiem oddziałującym na pracę GWC jest jakość produktów wykorzystanych do jego zrobienia. Artykuł, z jakich robi się większość rur kanalizacyjnych posiada wartości izolacyjne – przepełniony jest mikropęcherzykami powietrza. Rury dedykowane do wykorzystań jako GWC mają wzmożoną drożność cieplną przez wyeliminowanie spośród nich powietrza w innym, aniżeli zwykły dla rur kanalizacyjnych przebiegu produkcji.
GWC rurowy
Najłatwiejszym w wykonaniu Gruntowym Wymiennikiem Ciepła jest po prostu rura z tworzywa syntetycznego o długości 40-60 metrów ułożona pod ziemią. Jej odpowiednia średnica winna być gładka bądź większa wielkości króćca montażowego centrali wentylacyjnej. Wykorzystanie rury o przekroju trochę większym aniżeli króćce montażowe rekuperatora wywoła swobodniejszy przepływ powietrza poprzez Gruntowy Wymiennik Ciepła natomiast co za tymże idzie małe podniesienie jego skuteczności – powietrze lepiej nagrzeje się zimą i bardzo schłodzi latem. GWC rurowy można instalować na dwa rodzaje. Pierwszy spośród nich to sama rura o ogromnej wielkości. Tymczasem inny to system paru rur o niższej wielkości, złożonych w terenie jednocześnie w odstępach ok. 1 m oraz związanych ze sobą za pomocą trójników. Należy pamiętać żeby koniecznie unikać używania kolan oraz odgałęzień o kącie prostym. Dodatkowo należy również wybierać niewielkie przekroje rur oraz łączników, żeby optymalna szybkość ruchu powietrza była niższa aniżeli 4 m/s. Rurę (czy rury) wymiennika należy poprowadzić ze spadkiem w stronę od czerpni.
Rura warstwowa gładka do systemów gruntowych wymienników ciepła GWC
Rury sztywne gładkie do gruntowych wymienników ciepła robiona z doskonałej klasy materiału HDPE rodzaju jedno-, dwu-, bądź trójwarstwowa. Ich wewnętrzna gładka nawierzchnia zapewnia ogromne ruchy powietrze zmniejszając utraty ciśnienia poprzez co pozwolą na niewielką energochłonność pełnej instalacji. Owego rodzaju rury polietylenowe maja wykorzystanie w postaci wymienników ciepła: rurowych, grzbietowych i żwirowych. Formami łączenia tychże rury są pomiędzy innymi: zgrzewanie doczołowe i zgrzewanie elektrooporowe.
Rura dwuwarstwowa karbowana do układów gruntowych wymienników ciepła (GWC)
Rury karbowane dwuwarstwowe do gruntowych wymienników ciepła są robione z doskonałej klasy materiału HDPE. Rury mają marszczoną ścianke zewnętrzną oraz gładką wewnętrzną co gwarantuje ogromny ruch powietrza oraz zmniejsza utraty ciśnienia. Tenże rodzaj rur stosowany jest do budowy gruntowych wymienników ciepła: rurowych, grzebieniowych i żwirowych.
Rura elastyczna
Służy do transportowania powietrza w budowach Gruntowego Wymiennika Ciepła (GWC) w systemach wentylacji technicznych z odzyskiem ciepła (rekuperacji) w obiektach mieszkalnych. Gładka warstwa wewnętrzna ma antybakteryjne oraz grzybobójcze dodatki w macierzy polimeru, co gwarantuje długotrwałe funkcjonowanie bez względu na temperaturę powietrza i jego wilgoć. Powłoka wewnętrzna jest także działanie antystatyczne, co ogranicza gromadzenie się brudu w rurach.