Rury do rekuperacji

rury
Integralnymi elementami instalacji wentylacji mechanicznej (rekuperacji) są zarówno centrala jak i kanały rekuperacyjne, tworzące wspólnie domowy „krwiobieg powietrza”. Duże znaczenie dla efektywnego działania urządzeń jest właściwe rozprowadzenie rur rekuperacyjnych, ich izolacja i stabilne, trwałe zamocowania.
Przy sporządzaniu projektu wentylacji rekuperacyjnej, poza ustaleniem przebiegu tras oraz lokalizacji miejsc nawiewu i wywiewu, należy wziąć pod uwagę materiał, z jakiego będą wykonane przewody (rury rekuperacyjne). Aby wentylacja mechaniczna spełniała swe funkcje, specjalista dobiera średnice kanałów stalowych tak,, by przepływała przez nie odpowiednia do kubatury pomieszczeń i rekuperatora ilość powietrza. Jeżeli instaluje się kanały polietylenowe lub z innego tworzywa sztucznego, ilość powietrza w rurach jest regulowana nie średnicą, lecz ilością przewodów wentylacyjnych.
Unika się już konstruowania wentylacji rekuperacyjnej z wykorzystywanych dawniej kanałów miękkich („flexy”). Ich wadą jest podatność na uszkodzenia przy montowaniu. Ponadto ich wyczyszczenie jest praktycznie niemożliwe, zaś kształt powierzchni sprzyja gromadzeniu się zanieczyszczeń. Oprócz tego, miękkie przewody zwiększają znacznie opory przepływu powietrza.

Tradycyjna stal

W Polsce dominują kanały wykonane ze stali, instalacje z nich wykonane są klasyką polskich budów. Rury ze stali ocynkowanej, o różnych profilach, mają średnice od 8 do 12 cm, pełną szczelność zapewniają zaś taśmy izolacyjne dedykowane do poszczególnych typów łączeń. W utrzymaniu czystości pomocne jest, że przewody stalowe można czyścić mechanicznie. Ponieważ stal jest bardzo dobrym przewodnikiem ciepła, niezbędne jest zamontowanie izolacji (zwykle z wykorzystaniem wełny mineralnej) na całej długości poszczególnych odcinków.
Rury stalowe są rozwiązaniem dość tanim, optymalna jest w nich prędkość przepływu powietrza. Sprawa to że cały układ pracuje zarówno sprawnie jak i bez uciążliwego hałasu. Dzieje się tak dzięki elastycznym  łącznikom z centralą rekuperacyjną oraz tłumikom. Fachowo wykonana wentylacja mechaniczna z rur stalowych ogranicza straty ciepła, stanowiąc przy tym izolację przeciw-kondensacyjną i akustyczną.

Odporny plastik

Rury do rekuperacji z tworzyw sztucznych dobrej jakości są zwykle wykonane z polietylenu utwardzonego (PN-HD) – tworzywa wytrzymałego na zgniecenia i elastycznego, a przy tym antybakteryjnego i higienicznego. Wysokiej klasy produkty mają, zgodnie z normą EN-12237, klasę szczelności „D”, są dwuwarstwowe, karbowane po stronie zewnętrznej, natomiast gładkie od wewnątrz (niskie opory powietrza). Dedykowane systemy rur z polietylenu umożliwiają układanie ich na etapie wylewania stropów. Służą do tego  kanały w specjalnych pustakach wielokomorowych. Jeden  producentów zapewnia, że montaż jego instalacji rekuperacyjnej w parterowym domu jednorodzinnym zajmuje zaledwie 4-6 godzin. Przewody wentylacyjne z tworzywa sztucznego, dzięki ich niewielkim średnicom, można również ułożyć w warstwie styropianu pod przewodami ogrzewania podłogowego lub w posadzce.
Rury polietylenowe mogą pracować w dużym zakresie temperatur. Jeden z producentów deklaruje przedział dopuszczalnych temperatur pracy układu rekuperacyjnego od -20o do +60oC.

Wietrzenie na miarę

Instalację dla każdego domu, czy to jedno- czy wielorodzinnego, dobrać trzeba indywidualne. Oferta jest bardzo bogata i wciąż ubogacana. Poza standardowymi rozwiązaniami, dostępne są też m.in.  rury rekuperacyjne powleczone wewnątrz antybakteryjną warstwą cząsteczek srebra, hamującego rozwój bakterii i grzybów w przewodach oraz kanały samoczyszczące i jonizujące oraz antyalergiczne. Są one dostosowane m.in. do potrzeb osób zmagających się z astmą i alergiami oraz do pomieszczeń o zwiększonych wymaganiach czystości powietrza.
Pamiętajmy, że wiele zależy od doświadczenia i umiejętności instalatora, który potrafi dobrać materiały, technikę wykonania oraz rzetelnie i trafnie wskazać, na ile dana technologia jest w stanie zaspokoić oczekiwania inwestora.