Rekuperator ścienny – wszystko co należy wiedzieć!

rekuperator ścienny

Rekuperacja jest jednym z najbardziej efektywnych i najczęściej stosowanych sposobów na ochronę przed utratą ciepła oraz zanieczyszczeniami powietrza w domu. Sam proces zamontowania takiego sprzętu jest przeważnie dosyć czasochłonny i wiąże się ze sporym wydatkiem dla domowników. Mimo to wysoka cenna oraz poświęcony czas na montaż są opłacalne zwłaszcza w wypadku montowania rekuperatora ściennego (lub też pokojowego).

Czym jest rekuperator ścienny?

Rekuperator ścienny stanowi rodzaj rekuperatora tj. urządzenia do wymiany, oczyszczania oraz ogrzewania powietrza, który – jak sama nazwa wskazuje – montowany jest na ścianie domu. Należy go montować na zewnątrz ścian budynku możliwie jak najbliżej okien lub wywietrzników powietrza. Do głównych zalet montowania tego rodzaju sprzętu można zaliczyć:

  • ogrzewanie powietrza – mowa tutaj o funkcji energooszczędnej, gdyż dzięki procesowi rekuperacji można zużywać nawet o połowę mniej energii cieplnej do ogrzania całego pomieszczenia czy tez domu;
  • oczyszczanie powietrza wewnątrz pomieszczeń – w okresie wiosenno-letnim mieszkania często są wietrzone co wiąże się z zanieczyszczeniami obecnymi w powietrzu wewnątrz domu takimi jak pył, kurz, lub spaliny samochodowe. Dzięki zastosowaniu rekuperatora ściennego w szybki i bezpieczny sposób można się pozbyć praktycznie wszystkich tego rodzaju zanieczyszczeń.

Sama rekuperacja niesie ze sobą szereg ogromnych udogodnień i ułatwienie w codziennym funkcjonowaniu domowników. Należy jednak pamiętać, iż instalacja rekuperatora ściennego stanowi jeden z najdroższych wydatków w dziedzinie wentylacji. Dodatkowo, aby proces rekuperacji był skuteczny musi się ona odbywać nieprzerwanie nawet w momencie, gdy nikogo nie ma w domu. Oznacz to dodatkowe koszty energii, jakie muszą zostać poniesione aby rekuperator działał nieprzerwanie.

Gdzie należy montować rekuperator ścienny?

W celu maksymalizacji efektywności pracy rekuperatora ściennego należy go montować na zewnętrznej ścianie budynku. Aby jak najbardziej zrównoważyć przepływ powietrza dobrym rozwiązaniem może okazać się również instalacja dwóch jednocześnie pracujących rekuperatorów o działaniu wywiewno-nawiewnym, które posiadają również przeciwstawne acz zsynchronizowane ze sobą przepływy powietrza. Dzięki teleskopowej rurze, która stanowi integralną część całego sprzętu można dostosować prace rekuperatora do grubości ścian – im grubsza rura tym krótsza będzie teleskopowa rura.

Jak działa rekuperator ścienny?

Rekuperator ścienny o działaniu nawiewno-wywiewnym składa się z kilku podstawowych części, do których należą:

  • dwa wentylatory;
  • wymiennik ciepła;
  • zespół filtrów powietrza.

Cały rekuperator z kolei jest obudowany i zamknięty w formie wykonanej z PCV. Całe urządzenie jest zasilane przez regulator transformatorowy – używany jest prąd zmienny o napięciu 12V. We wnętrzu urządzenia można znaleźć z kolei uchylone kratki przeznaczone dla powietrza zużytego, natomiast na zewnątrz znajduje się drugi, wąski koniec chroniony poliwęglanową osłoną. Co ciekawe, zarówno część wewnętrzna jak i zewnętrzna rekuperatora posiadają własne kratki wpływu oraz wylotu powietrza, a także filtry oczyszczające