Rekuperacja – zalety i wady

Odpowiednia rekuperacja – wady, zalety, dlaczego warto?

Budując nowoczesne domy zwracamy uwagę nie tylko na ich zaawansowanie technologiczne, ale także ekologię i ekonomię użytkowania, które pozwolą nam zaoszczędzić pieniądze zyskując przy tym najbardziej funkcjonalne rozwiązania. Rekuperacja jest więc systemem coraz popularniejszym, który cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Proces rekuperacji polega na odzyskiwaniu energii z zanieczyszczonego powietrza za pośrednictwem specjalnego sprzętu zwanego rekuperatorem. Dzięki niemu następuje wentylacja, która dostarcza nam świeże powietrze z zewnątrz, usuwając tym samym powietrze z wnętrza budynku, które posiada wysoką zawartość dwutlenku węgla. Oczywiście taka rekuperacja ma zarówno swoje wady, jak również i zalety, jednak zadając sobie pytanie, czy warto na nią postawić, jesteśmy przekonani, że tak.

Rekuperator montaż na ścianie
20161107_153412

Rekuperacja to oszczędność naszych pieniędzy

Z przeprowadzonych badań wynika, że rekuperacja może doprowadzić do obniżenia aż o połowę kosztów ogrzewania domu. Nie musimy otwierać niepotrzebnie okien, nie ponosimy strat energii, a powietrze czyste stale jest filtrowane. W ten więc sposób możemy zaoszczędzić naprawdę bardzo dużo pieniędzy. Jakie jeszcze zalety mogą przekonać nas o tym, że warto na takie rozwiązania w naszych domach postawić?

 • wentylacja to podstawa
  Budując nowoczesne domy stawiamy na rozwiązania, które mają zagwarantować nam szczelność budynku i jak najmniejsze straty ciepła. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że brak wentylacji może doprowadzić do ogromnych szkód, jednocześnie wpływając również i na nas, mieszkańców. Dzięki rekuperacji dostarczamy do domu czyste powietrze, które jest zdecydowanie zdrowsze, ale jednocześnie usuwamy dwutlenek węgla, wilgoć i nieprzyjemny zapach. Wymiana powietrza to podstawa.
 • świeże powietrze
  W naszych domach świeże powietrze powinno być niezwykle ważne. Dzięki rekuperatorom mamy dostęp w pełni do świeżego powietrza, które jest filtrowane, pozbawione jakichkolwiek zabrudzeń i zanieczyszczeń. W procesie rekuperacji można dodatkowo wybrać jonizator, dzięki któremu z powietrza zostają usunięte wszelkie jony dodatnie, które jak wiemy emitowane są przez wszelkie sprzęty elektroniczne.
 • niższe koszty wentylacji i ogrzewania
  Tak jak wspomnieliśmy powyżej, dzięki takim procesom, jak rekuperacja stawiamy w pełni na oszczędność w naszych portfelach. Po pierwsze oszczędzamy na wentylacji, bowiem niepotrzebne są nam w większości kominy wentylacyjne, czy kominy dachowe, a także okna z mikronawiewnikami i inne rozwiązania, które generują duże koszty. Podobnie sprawa wygląda, jeśli w grę wchodzi ogrzewanie budynku. Dzięki rekuperacji możemy znacząco zmniejszyć koszty eksploatacji, bowiem dany budynek nie generuje dużego zapotrzebowania na ciepło.
 • komfort codziennego funkcjonowania
  Rekuperacja wpływa znacząco na nasz komfort życia w danym miejscu. Nie musimy robić w domu przeciągów, by wywietrzyć pomieszczenie. Nie otwieramy okien w ogrzewanym pomieszczeniu, by wprowadzić trochę świeżego powietrza. Ponadto obniżamy również wilgotność w domu.
 • zdrowie na pierwszym miejscu
  Jak wiadomo, zdrowie jest najważniejsze. Rekuperacja dzięki temu, że gwarantuje nam zawsze czyste powietrze, znacząco wpływa też na nasze zdrowie i samopoczucie.

Rekuperacja – czy oprócz zalet ma jakieś wady?

Zalet postawienia w naszych domach na rekuperatory jest naprawdę bardzo dużo. A czy wymienić można tutaj jakieś wady? Jedynymi są koszty związane z założeniem odpowiedniego systemu, jak również i z samą eksploatacją, bowiem rachunki za prąd mogą wzrosnąć rocznie o kwotę około 180 zł. Dodatkowo należy pamiętać o serwisie, jak również i o wymianie filtrów na nowe. Biorąc pod uwagę jednak ogólne korzyści z instalacji takiego systemu, wady nie mają tutaj większego znaczenia. Ponadto nie są one na tyle znaczące, by nie można było się na rekuperację zdecydować. Same koszty związane z montażem systemu są niczym, jeśli w grę wchodzi nasze zdrowie, komfort, wygoda i zawsze świeże powietrze w miejscu, w którym na co dzień żyjemy.

20170105_093431
Skontaktuj się z nami