Glikolowy gruntowy wymiennik ciepła

Gruntowy wymiennik ciepła, czy to się opłaca?

Gruntowy wymiennik ciepła (GWC) to urządzenie, które jest wykorzystywane w instalacji wentylacyjnej. Wiele osób zastanawia się nad jego montażem oraz korzyściami, które z niego wynikają. Z drugiej strony jednak, największą przeszkodą w podjęciu decyzji o zakupie może pozostawać cena glikolowego gruntowego wymiennika ciepła, ponieważ wydaje się dość kosztowną inwestycją, szczególnie dla małych gospodarstw domowych. Teoretycznie, jego instalacja jest dopasowana do różnego typu posesji, jednakże nie wszystkie spełniają określone wymogi.

Glikolowe, gruntowe wymienniki ciepła – co wpływa na ich cenę?

Montaż wentylacji z odzyskiem ciepła zoptymalizuje jakość klimatu wewnątrz budynku w okresie letnim. Jej właściwości stawiają pod znakiem zapytania inwestycje w klimatyzator, który ma podobną funkcję, ale jednocześnie pochłania mnóstwo energii, co wpływa na koszty utrzymania domu w okresie letnim. W skład wentylacji z odzyskiem ciepła wchodzi jednostka chłodząca oraz gruntowe wymienniki ciepła. Na cenę glikolowego, gruntowego wymiennika ciepła wpływa wiele czynników. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę: materiały wykorzystywane do zaprojektowania instalacji, wykonaną usługę, nierzadko osobnym kosztem jest też wynajem koparki oraz roboty instalacyjne wykonane przez specjalistę. W związku z tym, łączna wartość całej inwestycji może wynosić kilka tysięcy złotych.

Mimo iż cena glikolowego gruntowego wymiennika ciepła jest dość wysoka to wciąż jest on bardzo opłacalny z punktu widzenia ekonomii i ekologii. Instalacja może być wykonana nawet w trudnych warunkach gruntowych, np. w pobliżu wysypisk śmieci. Dodatkowo, największą korzyścią jest wysoka wydajność energetyczna poprzez zastosowanie roztworu glikolu.

Skontaktuj się z nami