Gruntowy powietrzny wymiennik ciepła

thermo-300x218

Gruntowy powietrzny wymiennik ciepła AWADUKT THERMO

Gruntowy powietrzny wymiennik ciepła to nowoczesny, energooszczędny, wspomagający oszczędzanie energii cieplnej produkt systemów wentylacji mechanicznych. GPWC AWADUKT THERMO firmy REHAU wykorzystuje temperaturę gruntu i chłodzi powietrze nawiewane do pomieszczeń (obowiązkowo dla efektywnego działania wentylacji) z wykorzystaniem systemu rur ułożonych poziomo.
Firma REHAU to jedna z pierwszych firm działających na rynku, która ugruntowała wiedzę na temat gruntowych powietrznych wymienników ciepła oraz wykorzystała ją w praktyce, wprowadzając tym samym do produkcji system gruntowego wymiennika ciepła z antybakteryjną powłoką wewnętrzną (GWC). W firmie WOJWENT przedstawimy Państwu jego koszt i zapewniamy, że cena będzie adekwatna do jakości i funkcjonalności wymiennika.

Rurowe, gruntowe wymienniki ciepła

Połączenie urządzeń odzyskujących ciepło (rekuperatorów) z gruntowym, rurowym wymiennikiem ciepła umożliwia jeszcze większe obniżenie kosztów ogrzewania budynku niż w przypadku wentylacji mechanicznej bez GPWC oraz poprawę jakości filtrowanego powietrza nawiewanego. Koszt takiego dodatkowo dobranego do wentylacji mechanicznej gruntowego powietrznego wymiennika cieplnego nie jest zbyt wysoki, w porównaniu do oszczędności energii cieplnej potrzebnej na ogrzewanie pomieszczenia, do której się w znacznym stopniu przyczynia.

DSC02699 1
DSC03003 1

Działanie powietrznego wymiennika ciepła

Wymiennik ciepła to dopełnienie wentylacji mechanicznej oraz pierwszy element, do którego wpada nawiewane z zewnątrz powietrze. Wkopuje się go do gruntu optymalnie na głębokość od 1,5-2,0 metrów gruntu sąsiadującego z danym budynkiem. Powietrze nawiewane jest prze wymiennik gruntowy do rekuperatora, a później rekuperator w temperaturze zależnie od pory roku schładza powietrze lub wstępnie podgrzewa. Gruntowy, rurowy wymiennik ciepła może schłodzić lub ogrzać nawiewane z zewnątrz powietrze . Wymiennik ciepła stanowi zatem element wzmacniający funkcje energooszczędne samej wentylacji mechanicznej.

Cena i koszt montażu gruntowego wymiennika ciepła

Cena gruntowego wymiennika cieplnego to wprawdzie koszt rzędu kilku – kilkunastu tysięcy, ale oszczędność na ogrzewaniu/chłodzeniu to co najmniej kilkaset złotych rocznie. Gruntowy powietrzny wymiennik ciepła to taki rodzaj urządzenia, które właściwie nie ma prawa się zepsuć. Nie będzie zatem generować kosztów naprawy. Montaż wymiennika ciepła zaczyna się od zewnątrz od umieszczenia w gruncie kolektora poziomego GWC. Następnie kolektor ten podłącza się już na etapie montażu wewnętrznego odpowiednio do wentylacji i rekuperatora.

Skontaktuj się z nami