Wentylacja mechaniczna w starym domu

Nowoczesna wentylacja w starym budownictwie

Projektanci oraz inżynierowie odpowiedzialni za stworzenie energooszczędnego domu mają do dyspozycji szereg możliwości, by zapewnić jego mieszkańcom komfort, funkcjonalność, ale i przy okazji oszczędność. Jedną z istotnych kwestii pozostaje odpowiednia cyrkulacja powietrza. O ile w nowym budownictwie nie ma problemu z dopasowaniem praktycznych rozwiązań, o tyle w starych domach konieczna jest inwestycja, która nie będzie wymagała zbyt dużych i przede wszystkim kosztownych przeróbek. Dlatego też coraz więcej osób otwiera się na możliwość montażu wentylacji mechanicznej w starym domu.

Dawniej budując dom nie brano pod uwagę wentylacji. Budynek był wyposażony w naturalny sposób cyrkulacji powietrza, uzależniony od warunków atmosferycznych. Mimo iż nowoczesne technologie na stałe zagościły w branży budowanej to wciąż wiele osób ufa wentylacjom grawitacyjnym. Oczywiście nie jest to pozbawiona jakiegokolwiek sensu instalacja, jednakże warto rozważyć nowe opcje, które dadzą o wiele większe korzyści. Wentylacja mechaniczna w starym domu to inwestycja, która zapewni komfort i bezpieczeństwo jego domownikom.

Kanały wentylacyjne na poddaszu
Rekuperator

Czy wentylacja mechaniczna w starych domach spełni nasze oczekiwania?

Wentylacja mechaniczna opiera się na współpracy z urządzeniami wentylacyjnymi. Silnik napędza wentylatory, które są odpowiedzialne za dostarczanie odpowiednich ilości powietrza. By wentylacja działała poprawnie należy zadbać o jej właściwy montaż. Instalacja centrali, która odpowiada za przepływ powietrza jest niezbędnym wsparciem, który zapewni wysoki poziom komfortu i zadowolenia. Dobór konkretnych prac i sposobu montażu poszczególnych części inwestycji jest uzależniony od indywidualnych potrzeb, dlatego warto skonsultować się z doświadczonym specjalistą.

Wentylacja mechaniczna działa na zasadzie wywiewu. Odpowiednio dopasowane przewody transportują zużyte powietrze na zewnątrz budynku. Elementy nawiewno-wywiewne wykorzystując wentylator wprowadzają powietrze z zewnątrz, następnie rozrzedzają je i kierują do wewnątrz budynku. Zalet mechanicznej wentylacji jest wiele. Do najbardziej istotnych należą: możliwość kontroli przepływu powietrza oraz niezależność, która jest niemożliwa w przypadku naturalnych wentylacji oraz ograniczenia strat ciepła lub zimnego powietrza, następujących w przypadku konieczności otwierania okien.