Wentylacja mechaniczna w garażu

Zadbaj o bezpieczeństwo w swoim garażu

Wentylacja w garażu nie powinna być zaskoczeniem. Zarówno obiekty mieszkalne, jak i obiekty gospodarcze muszą mieć zapewnioną swobodną wymianę powietrza. Według przepisów powinna być ona stosowane wszędzie tam, gdzie priorytetem jest bezpieczeństwo czyli podsumowując absolutnie wszędzie. Bagatelizowanie właściwie poprowadzonej i sprawnej instalacji wentylacyjnej może być niezwykle przykre w skutkach.

Z roku na rok liczba samochodów wzrasta, a tym samym rośnie też ilość garaży. Zwłaszcza w większych miastach zostaje położony duży nacisk na garaże podziemne, bez których niemalże nie powstają nowoczesne osiedla mieszkalne. Wentylacja mechaniczna w garażu jest absolutnym obowiązkiem. Niezależnie od tego, czy garaż jest zamknięty, czy otwarty należy dopasować rozwiązanie w taki sposób, by pełniło należytą funkcję, ale jednocześnie optymalizowało koszty utrzymania instalacji.

Nagrzewnica na ścianie
Wentylacja w garażu

Montaż wentylacji w garażu to konieczność!

Stosowanie wentylacji mechanicznej z wzbogaceniem o odzysk ciepła nie jest wymagane. Zazwyczaj stosuje się system oparty na instalacji kanałowej wywiewnej, a mechanizmem odpowiadającym za dostarczanie wymiennego powietrza jest wentylator wyciągowy lub specjalna centrala, bardzo popularnym rozwiązaniem pozostaje także tradycyjna wentylacyjna grawitacyjna. Należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, które powinno wziąć się pod uwagę już podczas budowania garażu. Istotna jest: ilość powietrza czyli innymi słowy krotność wymian, lokalizacja kratek odpowiadających za wywiew, na sterowanie pracą wentylatorów oraz dobór właściwych czujników.

Najważniejsze elementy wentylacji mechanicznej w garażu to bez wątpienia układ sterowania i detekcji gazów szkodliwych. To miejsce, które jest w sposób szczególny narażone na tego typu działania. Najczęściej montowany jest układ z pracą realizowaną na dwóch biegach, gdzie jeden dotyczy standardowej pracy, a drugi sytuacji awaryjnych. W pierwszym etapie chodzi o to, by wentylacja odbywała się wraz z otwarciem bramy, reakcją czujników ruchu lub światła. Natomiast drugi ma na celu zabezpieczenia w czasie wykrycia szkodliwych gazów, które oscylują powyżej określonej normy.