Wentylacja mechaniczna na poddaszu

Jaka wentylacja na poddaszu?

Poddasze to miejsce niezwykle klimatyczne. Niezależnie od tego, czy mieści się w kamienicy, wysokim budynku mieszkalnym, czy domu jednorodzinnym narażone jest na nadmierne nagrzewanie, w pomieszczeniu takim możemy słyszeć także większy hałas dochodzący zewnątrz. Niewiele poddaszy zapewnia domownikom komfort, który pozbawiony jest wykazanych wcześniej wad. Mimo wszystko poddasze jest miejscem, które można doskonale zagospodarować, dlatego należy zadbać o poprawę jakości i komfortu życia w takim pomieszczeniu poprzez dobór właściwych rozwiązań.

Wentylacja mechaniczna na poddaszu to jedna z nowoczesnych i chętnie wybieranych propozycji, która z pewnością wpłynie pozytywnie na przebywanie w tym miejscu. Na rynku dostępne są wentylacje, które mogą być wyposażone w odzysk ciepła lub klimatyzator, co jest dodatkowym walorem dla tego dedykowanego rozwiązania.

Montaż wentylacji
Wentylacja mechaniczna na poddaszu

Czy na poddaszu warto zamontować wentylację mechaniczną?

Unoszące się do góry powietrze wymaga właściwych rozwiązań, by pomóc w jego wydaleniu i doprowadzeniu do wnętrza nieco świeżego powietrza – w tym celu należy zamontować dobrej jakości wentylację. Na poddaszu należy szczególnie o nią zadbać. Wiele osób dostrzega istotną różnicę między montażem na poddaszu wentylacji mechanicznej a tradycyjnymi rozwiązaniami, które nie wykorzystują zautomatyzowanego mechanizmu. Przede wszystkim, proponowane w WOJWENT mechanizmy nie są zależne od warunków atmosferycznych, dlatego zapewniają komfort i wysoki poziom działania bez zależności od innych czynników zewnętrznych. Należy pamiętać, aby taka instalacja na poddaszu została dobrze zaplanowana, ponieważ wszelkie błędy w tym obszarze będą mieć wpływ na użytkowanie pomieszczenia, a późniejsze przeróbki mogą pochłonąć większe koszty niż pierwotnie.

Czym właściwie jest wentylacja mechaniczna na poddaszu?

Ciepłe powietrze zawsze będzie unosić się do góry, dlatego też na poddaszu znajduje się go najwięcej. To właśnie między innymi dlatego wentylacja mechaniczna powinna być szczególnie sprawna. Czasami zdarza się, że uzyskanie wydajnej wentylacji w tym właśnie miejscu jest trudne, ponieważ przez fakt, iż jest to najwyższa kondygnacja, ma ona nieduży ciąg wentylacyjny. Aby więc wentylacja działała poprawnie, warto rozmieścić okna połaciowe po przeciwnych stronach dachu. Takie rozwiązanie gwarantuje przewietrzanie każdego pomieszczenia na zasadzie przeciągu. W systemie wentylacji mechanicznej na poddaszu wymiana powietrza wymuszana jest przez wentylator. Jej niewątpliwą zaletą jest możliwość dostosowania jej wydajności do warunków oraz aktualnych potrzeb danego pomieszczenia.

Wentylacja mechaniczna na poddaszu to m.in. wentylacja wywiewna. W tym systemie, podobnie jak przy wentylacji grawitacyjnej, powietrze dostaje się do budynku w sposób naturalny, czyli poprzez nieszczelności znajdujące się w drzwiach, czy oknach a usuwane jest przy użyciu wentylatorów, w sposób mechaniczny. Wentylacja wywiewna może być wykorzystywana, gdy dom wyposażony w wentylację grawitacyjną, jest niedostatecznie przewietrzany. W takiej sytuacji w miejscu wywietrznika nad dachem montowany jest wentylator wyciągowy.

Kanały wentylacyjne nad sufitem
Montaż rekuperacji na poddaszu

Wentylacja mechaniczna na poddaszu – wentylacja nawiewno-wywiewna

Mówiąc o wentylacji mechanicznej na poddaszu nie sposób nie wspomnieć o wentylacji nawiewno-wywiewnej, w której to powietrze jest doprowadzane oraz usuwane na zewnątrz w sposób całkowicie mechaniczny. Na system ten składają się dwa wentylatory – wywiewny oraz nawiewny. Powietrze zewnętrzne przedostaje się do wnętrza za pomocą głównego kanału wentylacyjnego, wyposażonego w mniejsze przewody, które rozprowadzają powietrze do wszystkich pomieszczeń.

Powietrze zużyte usuwane jest kanałem zbiorczym na zewnątrz danego budynku. System ten daje także możliwość instalacji wymiennika ciepła, czyli, innymi słowy, rekuperatora. Jego działanie polega na ogrzewaniu powietrza dostarczanego z zewnątrz przy użyciu powietrza usuwanego. Strumienie te przekazują sobie nawzajem ciepło, ale jednocześnie nie mieszają się ze sobą. Dzięki stosowaniu rekuperatorów można więc znacząco zmniejszyć koszty ogrzewania budynku.